V Buštěhradě bylo dnes otevřeno vědecké centrum ČVUT

V Buštěhradě na Kladensku bylo dnes otevřeno vědecké centrum Českého vysokého učení technického (ČVUT). Jeho pracovníci budou zkoumat energeticky úsporné budovy, které zároveň mají být šetrné k životnímu prostředí i příjemné k bydlení. Centrum nabízí sedm desítek plných pracovních úvazků, působit zde bude včetně částečných úvazků až 140 lidí, převážně vědeckých pracovníků a studentů. Novinářům to řekl ředitel centra Lukáš Ferkl. 

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) se skládá z laboratoří, ve kterých se budou zkoumat například fyzikální vlastnosti materiálů s cílem vyvíjet nové ekologické technologie. S centrem budou spolupracovat i komerční společnosti. Nyní se v centru spouští jeden z nejdražších přístrojů, takzvané umělé Slunce sloužící ke zkoumání vlastností slunečních kolektorů. "Zatím jsme v provozu zhruba na dvacet procent, v září by to mělo být na osmdesát procent a do konce roku naplno," uvedl Ferkl. 
    
Na výzkumu se budou podílet čtyři fakulty ČVUT: stavební, strojní, elektrotechnická a biomedicínského inženýrství. Pracovat zde bude pět výzkumných skupin. Jejich obory budou například propojení budov se životním prostředím, logistika a řízení budov, stavební konstrukce a materiály a další. Ve vybavení nechybí akustická, elektrotechnické, požární a další laboratoře. 
    
Výstavba centra začala v roce 2012. Jeho vybudování stálo 288 milionů korun, celkové náklady na projekt dosáhly 672 milionů. Většina peněz šla z evropských dotací, ze státního rozpočtu obdrželo centrum 100 milionů korun. Práci v něm našlo i několik obyvatel Buštěhradu. Město chce s centrem navázat spolupráci například při plánované přístavbě základní školy. 
    
Ve Středočeském kraji je několik vědeckých center, hlavně v okolí Prahy. Například v Roztokách u Prahy se rozšiřuje vědecké centrum zaměřené na výzkum a vývoj motorů. V Dolních Břežanech u Prahy vzniká laserové centrum a ve Vestci u Prahy biotechnologické a biomedicínské centrum. Výstavba těchto vědeckých center vyjde celkově na 4,5 miliardy korun. 
 
zdroj: ČTK