Slaný a okolní obce nechtějí průzkum ložisek uhlí

Slaný na Kladensku a starostové dalších 21 obcí nechtějí, aby ministerstvo životního prostředí povolilo průzkum ložisek černého uhlí, které chce v oblasti udělat společnost Wildhorse Energy CZ. Obávají se znečištění podzemních vod, sesuvů půdy a devastace krajiny. Starostové kvůli tomu sepsali prohlášení a proti záměru chtějí bojovat. Novinářům to na tiskové konferenci řekl místostarosta Martin Hrabánek (ODS).

Uvedl, že na ministerstvu pokračuje správní řízení, které se týká stanovení území k průzkumu ložisek uhlí v regionu na 53 kilometrech čtverečních. Nerost by se měl těžit metodou takzvaného zplyňování, při kterém se uhlí zapálí pod zemí a na povrch se dostává jen plyn. Stejný záměr existuje ve Středočeském kraji také na Mělnicku a Mladoboleslavsku, uhlí by se však takto mohlo těžit i na řadě dalších míst v ČR.

"My nechceme, aby jim vůbec bylo vyhověno. Nesouhlasíme ani s průzkumem, protože průzkum tady byl poměrně dobře dělaný a proč by tady zkoumali? Protože samozřejmě budou v budoucnu těžit. Nikdo nebude investovat miliony do toho, aby jenom zkoumal a následně nic nedělal," uvedl Hrabánek. Obce se podle něj nejvíc obávají sesuvů půdy, které prý mohou nastat po vytěžení uhlí. Jako další argumenty uvedl znečištění podzemních vod a devastaci krajiny kvůli výstavbě těžních věží.
 
Prohlášení, které starostové 22 obcí minulý týden podepsali, ještě budou schvalovat jednotlivá zastupitelstva. Starostové v něm uvádějí, že nechtějí, aby ministerstvo stanovilo průzkumné území, povolilo průzkum, vrty a ani těžbu. Rozhodli se také, že nedají souhlas se vstupem na obecní pozemky za účelem průzkumných prací.
 
Proti průzkumu ložisek černého uhlí protestují i na Mělnicku a Mladoboleslavsku, kde se záměr těžařů týká kolem 50 obcí. S těžbou plynu z břidlic zase nesouhlasí přes 20 obcí na Berounsku a Praze-západ, kde chtějí těžaři postupovat metodou takzvaného frakování.
 
zdroj: ČTK