Jarní práce na středočeských polích se kvůli zimě zpozdily

Jarní zemědělské práce začaly ve Středočeském kraji kvůli dlouhé zimě o tři až čtyři týdny později, což by mohlo mít špatný vliv na úrodu. Největší problémy budou mít pěstitelé rané zeleniny, protože se sklizeň objeví na trhu se zpožděním, bude levnější a vytěsní ji dovážené zboží. Dlouhá zima naopak pravděpodobně neovlivní úrodu ozimých obilovin, které tvoří většinu krajské zemědělské produkce. ČTK to řekla šéfka krajské Agrární komory Zlata Koukolíčková. 

Podle ní je možné, že zpožděné setí jařin sníží jejich výnos při sklizni, protože se klasy budou vyvíjet rychleji a možná v nich nebude tolik zrn. "Samozřejmě to může ovlivnit výnosy, ale příroda je schopná si některé věci zregulovat. V případě, že bude optimální vláha, tak se zrna zvětší a zase se to dožene. Teď se nedá s určitostí říct, jestli budou výnosy nižší, ale jistý předpoklad k tomu je," uvedla Koukolíčková. 

Většinu zemědělské produkce však ve středních Čechách tvoří ozimy. Podle Koukolíčkové sice byl dlouho sníh, ale tyto plodiny nepoškodily mrazy. "Ozimy přezimovaly v relativně dobrém stavu. Loni to bylo daleko horší, protože byly holomrazy," poznamenala Koukolíčková. Podle ní by se tak mohly vyrovnat případné ztráty při sklizni jařin. 
    
Zemědělci ve Středočeském kraji loni sklidili přes 1,3 milionu tun obilovin, což bylo meziročně o 19,9 procenta méně. O 7,7 procenta na 16.800 tun se zvýšila sklizeň řepky. Středočeský kraj se loni v celostátním měřítku podílel na sklizni obilí téměř pětinou a byl jeho největším producentem v Česku. U řepky byla krajská produkce v rámci republiky více než pětinová. 
    
Podle Koukolíčkové se letos příliš nezmění rozloha osevních ploch v kraji ani produkty, které se tam budou pěstovat. "V současné době jsou výměry celkem stabilizované a příliš se nemění," uvedla.
 
zdroj: ČTK