Farmářské produkty již koupíte šest dnů v týdnu

První kamenný farmářský obchod byl v minulém týdnu otevřen v Kladně. Možnost nákupu potravinářského sortimentu oblíbených trhů, které se na náměstí Starosty Pavla konají každý pátek, se pro Kladeňáky rozšířila na šest dní v týdnu. Obchůdek nabízí sortiment od ovoce a zeleniny, přes uzeniny, mlékárenské výrobky až po pečivo pouze od tuzemských dodavatelů.

Čtrnáctá prodejna pod značkou Český grunt byla minulý týden ve středu s velkou slávou otevřena na náměstí Starosty Pavla v Kladně. Prodejna patří do řetězce tuzemských obchodů, které jsou zásobovány výhradně českými produkty, a to z výroby malých a středních zemědělců či rodinných firem.

Slavnostního otevření se zúčastnil ministr zemědělství České republiky Petr Bendl, kladenský primátor a předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek, předseda Asociace soukromého zemědělství České republiky Josef Stehlík a také zakladatelé řetězce.
 
Bendl při této příležitosti poznamenal, že podporu podobných projektů a tuzemských zemědělců v oblasti pěstování a výroby potravin považuje za velmi důležitou. „V okamžiku, kdy jsem přišel do funkce, jsme se této problematice začali intenzivně věnovat. Nechali jsme si udělat průzkum mezi farmáři i mezi lidmi obecně o tom, co je na trhu k mání, a zjistili jsme, že v této sféře je obrovská mezera. Jednak v tlaku na kvalitu potravin, s čímž souvisí, že musíme být mnohem tvrdší ke každému, kdo se snaží podvádět, přelepuje etikety a tak dál, a jednak musíme dát příležitost tomu, co naši farmáři produkují. Tedy otočit trend podpory nepotravinové výroby k potravinové produkci a živočišné výrobě,“ sdělil.
 
Předseda Asociace soukromého zemědělství Stehlík jako výhodu nové prodejny uvedl shodné argumenty, pro které si mnozí lidé oblíbili i farmářské trhy. Tedy fakt, že za každým zde prodávaným produktem stojí konkrétní zemědělec, nebo producent s historií a příběhem. „Lidé ihned vědí, kdo například vyrobil mléko, které si zakoupili a pokud chtějí, mají možnost se do daného místa třeba i zajet podívat. Zboží je tedy autentické, a to je i jeden z důvodů, proč jsme několik let nazpátek začali usilovat o to, aby i legislativa byla k této formě prodeje vstřícnější. Po vstupu do Evropské unie byla hodně sešněrována a téměř nic se nedalo prodávat jinak, než velkoodběratelským způsobem,“ řekl. „Zaplať Bůh za to, že za těch šest let se situace změnila a bylo možné obnovit farmářské trhy, nebo si zase zajet koupit třeba to mléko přímo na statek,“ dodal Stehlík.
 
V případě kladenského farmářského obchůdku je důkazem zmíněné autentizace například Jaroslav Mach z Kolče, který sem dodává uzeniny. „Této profesi se věnuji sedmnáct let a snažíme z kvalitního českého masa vyrábět kvalitní české výrobky,“ uvedl. „Velmi mile mě překvapilo, že kromě uzenin se v tomto obchodě prodává celý potravinářský sortiment a věřím, že proto bude mít mnoho zákazníků,“ dodal Mach.