Důl Schoeller připomíná jen těžní věž z roku 1899

Bohatou hornickou minulost černouhelného dolu Schoeller na Kladensku dnes připomíná pouze památkově chráněná těžní věž z roku 1899. Těžba v dole skončila před deseti lety krátce po výbuchu metanu, při kterém zahynuli čtyři horníci. Nyní tam sídlí pouze několik menších firem zaměřených na drobnou výrobu. Zhruba polovina areálu byla zcela zbourána a státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ) se jej zatím neúspěšně snaží prodat.

Podle vedoucího střediska Kladenské doly Vladimíra Polívky byl důl a jeho okolí charakteristické především hlukem. "Dřív tady nebyl takový klid. Těžilo se na vozy, běžely tady ventilátory," řekl ČTK Polívka, který v dole letos pracuje přesně 30 let. Ve třísměnném provozu tam prý ještě před ukončením těžby pracovalo více než 1000 horníků, kteří dojížděli třeba z Prahy i z mnohem vzdálenějšího okolí.

Těžba podle Polívky musela skončit z ekonomických důvodů, protože náklady začaly převyšovat tržby. "Zásoby tady ještě jsou, ale jsou rozstrkané na takové zbytkové pilíře. To by muselo být uhlí dvakrát dražší nebo možná víc, aby se to vyplatilo. Teď už to nejde otevřít, jámy jsou zlikvidované a byl by to absolutní ekonomický nesmysl," uvedl Polívka.
 
Areál bývalého dolu se v první polovině roku snažil neúspěšně prodat PKÚ. Za pozemky, budovy a movitý majetek chtěl zhruba 53,4 milionu korun. Do soutěže se ale přihlásil jen jeden zájemce, který nabídl nižší částku. Prodej se proto bude opakovat. Podle dokumentu pro zájemce, který má ČTK k dispozici, v areálu sídlí 14 firem platících celkové roční nájemné přes dva miliony korun. Jde o sklady, garáže autobusů, dílny, truhlárnu nebo kanceláře. "Není to nic velikého. Spíš to je drobná výroba," dodal Polívka.
 
Státní podnik se musel po skončení těžby postarat o rekultivaci celého areálu. Podle Polívky byly zajištěny dva odvaly zejména proti případnému vzniku požáru. Zájem o ně prý má obec Libušín, na jejímž katastru se nacházejí. Případný bezúplatný převod však bude muset schválit vláda. Sanace území by podle Polívky měla skončit v roce 2014.
 
Ve stejném termínu má skončit i rekultivace dalších částí bývalých hornických území v regionu. Podle Polívky jde o bývalý Důl Tuchlovice a Důl Ronna v Kladně. Tyto odvaly jsou zajímavé tím, že na nich žije řada vzácných nebo chráněných živočichů a rostlin. Celková obnova těchto tří území podle něj vyjde na stovky milionů korun. "Je to navždy a nikdo do toho už potom nebude dávat peníze," zdůraznil Polívka. Na Kladensku se těžilo uhlí do roku 2002, tedy přes 200 let.
 
zdroj: ČTK