Zapálil kočku, hrozí mu dva roky vězení

Sedmadvacetiletý muž polil hořlavinou a zapálil kočku na autobusové zastávce v Sazené na Kladensku. Policisté jej zadrželi, nyní mu za týrání zvířat hrozí až dva roky vězení. ČTK to dnes řekla mluvčí kladenské policie Michaela Nováková. Zvíře podle policie útok přežilo.

Případ se podle Novákové stal v úterý večer. Týrání zvířete prý viděla známá ženy, které kočka patřila. "Hlídka muže zadržela a ten se následně k činu přiznal. Noc strávil v policejní cele a dnes mu policisté ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z trestného činu týrání zvířat," uvedla Nováková. Jaká byla příčina útoku, mluvčí nesdělila.

Přísnější tresty za týrání zvířat zavedl nový trestní zákoník z roku 2009. Zvýšila se v něm horní hranice trestu ze dvou na pět let vězení. Podle Novákové by však vyšší trest za zapálení kočky hrozil až tehdy, pokud by muž čin spáchal na větším množství zvířat.

Poslanecká sněmovna dnes také podpořila předlohu zákona, podle které by mohl stát zabavit zvířata lidem, kteří je týrají, nebo zakázat krutým chovatelům jejich další držení. V budoucnosti možná bude platit i to, že policisté budou moct vstoupit do bytu kvůli podezření na týrání zvířete. Policisté dosud mohou při podezření z týrání vstupovat jen do chovných zařízení.

zdroj: ČTK