Výstavba vědeckého centra za 672 mil. Kč začala u Kladna

České vysoké učení technické (ČVUT) dnes začalo se stavbou výzkumného centra v části Dříň u Kladna, která dříve byla součástí hutí Poldi. Kolem 80 vědců tam bude zkoumat, jak lze snížit energetickou náročnost budov. Náklady na výstavbu budou 672 milionů korun, škola je zaplatí z evropských a státních dotací. Výzkumné centrum by mělo být otevřeno příští rok v září. Vedení školy to dnes oznámilo novinářům.

Vědecká a výzkumná činnost centra se bude soustředit na udržitelnou výstavbu, a to zejména ve využití inovativních technologií, nových materiálů a obnovitelných zdrojů energie. Hlavním posláním centra je prosadit na trh energeticky efektivní budovy šetrné k životnímu prostředí.

Podle vedoucího projektu Zdeňka Bittnara budou ve výzkumném centru tři unikátní zařízení. Jde o teplotní komoru, v níž budou moct vědci postavit domy ve skutečné velikosti a následně na nich budou napodobovat například podmínky extrémního horka nebo zimy. "Bude tam unikátní enviromentální mikroskop pro výzkum materiálů a umělé Slunce, které nám umožní se velmi fundovaně zabývat otázkami výroby energií, jež pocházejí ze Slunce," dodal Bittnar.
 
Škola chce při výzkumu spolupracovat s průmyslovými partnery. O budoucí spolupráci jednala s největšími tuzemskými firmami a zhruba s 20 z nich podepsala smlouvu o smlouvě budoucí. Podle tiskové zprávy ČVUT jde mimo jiné o ČEZ, Metrostav a Skansku. "Nabídneme pro náš výzkum zázemí pro ověřování modelů, ale současně pro průmysl nabídnem ověření technologií, které budou trochu vybočovat z rámce obytných systémů," uvedl Bittnar.
 
Podle Bittnara je vědecké centrum důležité, protože 40 procent energie vyrobené v Evropě spotřebují právě budovy a jeho prostřednictvím by se tato spotřeba mohla snížit. "Potřebujeme, abychom si uměli vytvořit umělé prostředí, které je pro naše klimatické pásmo přijatelné a použitelné," vyjmenoval jeden z důvodů vzniku děkan fakulty strojní ČVUT František Hrdlička. Centrum bude sídlit v Buštěhradu a na výzkumu se budou podílet čtyři fakulty ČVUT. Počet zaměstnanců záleží na udržitelnosti projektu, na konci roku 2014 by jich tam mohlo být kolem 130.
 
Ve Středočeském kraji je několik vědeckých center, hlavně v blízkosti Prahy. Naposledy minulý týden se začalo stavět centrum ELI Beamlines s dosud nejvýkonnějším laserem na světě s náklady kolem sedmi miliard korun.
 
zdroj: ČTK