Výrobce kloubních náhrad Beznoska letos očekává růst vývozu

Výrobce kloubních náhrad Beznoska letos očekává zvýšení vývozu, v posledních letech kvůli exportu roste ročně přibližně o deset procent. Hrubý zisk společnosti loni činil podle předběžných údajů 27 milionů korun. Firma v letošním roce plánuje investice přesahující deset milionů korun, a to do rozšíření výrobních prostor a obnovy vozového parku. ČTK to řekl jednatel společnosti Petr Milata. Beznoska má nyní víc než sto zaměstnanců.  

Tržby společnosti, mezi jejíž odběratele patří většina českých nemocnic, minulý rok činily 176 milionů korun. Konečné číslo se ještě může mírně lišit kvůli doúčtování některých položek. Zatímco export by měl podle jednatele růst, na tuzemském trhu Beznoska počítá se stagnací. "Plánujeme přijmout cirka čtyři pracovníky do výroby," uvedl Milata.

Společnost vyváží například na Slovensko a do států bývalého Sovětského svazu. Klienty by v letošním roce mohla být také zdravotnická zařízení v Portugalsku nebo Číně.

Výroba ortopedických implantátů začala v Kladně v roce 1969, první náhradní kyčelní kloub byl v Kladně vyroben v roce 1972. O dvacet let později byl podnik privatizován. Do roku 1996 měla firma v ČR v podstatě monopol na výrobu umělých kloubů. Produkce v posledních letech stále roste. Od roku 1972 firma vyrobila 400.000 náhrad kyčelních kloubů a 50.000 náhrad kolenních kloubů. Firma vyrábí umělé kyčelní klouby i pro psy.

zdroj: ČTK