Ve středních Čechách přibývá každoročně v létě úrazů mladých lidí

Ve středních Čechách přibývá každoročně v létě úrazů mladých lidí. Za většinou vážných událostí stojí podle záchranářů často nezodpovědnost a nevážení si vlastního života. Sanitky v červenci vyjížděly k téměř 2400 případům úrazů, minimálně sedm procent z nich vzniklo pod vlivem alkoholu nebo drog. Výjimkou nejsou ani zcela opilé i dvanáctileté děti. ČTK to řekl vedoucí středočeského zdravotnického operačního střediska Patrik Merhaut.

Řada úrazů je spojena s nárůstem obliby adrenalinových sportů. Kromě skoků do vody, například v lomech, jsou to extrémní jízdy na kole či skateboardu. "Mladí se třeba nechávají táhnout na skateboardu za autem nebo jedou na střeše auta," uvedl Merhaut. V červenci záchranáři vyjížděli šestkrát k případu tonutí, z toho ve třech případech šlo o děti. Jeden dospělý zemřel.
 
K neštěstím často přispívá alkohol, který navíc komplikuje komunikaci při zásahu i ošetření pacienta. V pátek a sobotu patří mezi záchranářský evergreen opilí lidé. V posledních letech však mezi nimi výrazně přibylo dětí. "Klesá i rodičovská odpovědnost. Rodiče nevědí, jak jejich dítě tráví volný čas a někdy se o to ani nezajímají," dodal vedoucí dispečerů. U malých dětí převažují mezi úrazy popáleniny a opařeniny.
 
Každoročně se v létě objevují mezi případy i chataři a chalupáři, kteří se věnují různým pracím, například opravám střechy, stříháním stromů nebo štípání či řezání dřeva.
 
Záchranáři také vyjíždějí k dopravním nehodám, v létě přibývá těch hromadných, kdy jsou na místě více než dva zranění. Záchranáři také v červenci šedesátkrát vyjížděli k nehodám aut a cyklistů, jejichž účastníky byly děti.
 
Kromě úrazů, které jsou nejčastějším důvodem zásahu záchranářů, vyjíždějí záchranáři v létě často ke kolapsům z horka. Lidé podle nich často podceňují pitný režim a nedbají na svůj zdravotní stav. Výjimkou nejsou ani senioři, kteří pobývají na slunci i v době největších veder. Stoupá také počet zásahů u psychiatrických diagnóz.
 
Zároveň se ale zlepšuje povědomí o poskytování první pomoci. Důvodem je podle Merhauta obnovená snaha škol, kde se první pomoci žáci věnují i ve výuce, což po roce 1989 nebylo pravidlem.
 
zdroj: ČTK