V zámeckém parku v Lánech obnovili původní potok

V zámeckém parku v Lánech na Kladensku byl obnoven původní potok z časů prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Po prvním československém prezidentovi nově dostal i jméno. Slavnostního otevření 550 metrů dlouhého potoka dlážděného kamenem ze sýkořického lomu se včera zúčastnily davy lidí, které neodradil ani drobný déšť. Mezi ně zavítali i prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou nebo jeho předchůdce Václav Klaus s chotí Livií.

"Voda patří do krajiny, a to i voda, která právě teď padá na nás," prohlásil Zeman v narážce na nepřízeň počasí, která donutila účastníky setkání rozevřít deštníky.
 
Ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek připomněl, že zámecký potok v minulosti vytvářel dělicí linii mezi užitnou částí zahrady a parkem. Podél vody navíc vedl plot, který bránil zvěři ve spásání toho, co zahradníci vypěstovali. Později byl ale potok zavezen. Myšlenka jeho obnovy vzešla ze Zemanova setkání s místními lidmi. Práce si vyžádaly 5,9 milionu korun bez DPH a bylo při nich použito 400 tun kamene. Voda v potoce je podle Zemana železitá, což lidskému organismu prospívá. "Prošla všemi hygienickými testy, je naprosto použitelná a neškodná," uvedl prezident poté, co si vodou z obnoveného potoka s ostatními pozvanými připil.
 
Velíšek podotkl, že za bývalého prezidenta Klause byly zvelebeny zejména interiéry lánského zámku. Nyní pokračujeme v exteriérech, změnil se například vstup do parku u hlavní brány. Vysazuje se nová zeleň, minulý týden se ale třeba samovolně zřítil více než stoletý dub. "V parku a okolí zámku jsme dodneška vysadili 40 nových stromů, a to nepočítám sekvoj, kterou loni zasadil pan prezident," dodal Velíšek.
 
Podobu parku obdivoval například Miroslav Kožíšek z Bystřice na Benešovsku, který s manželkou dorazil do Lán už dopoledne. Na setkání se Zemanem, který je prý jejich oblíbencem, čekali čtyři hodiny. "O akci jsme se dozvěděli z rozhlasu, je to tady krásně udělané," doplnil ho soused na lavičce Oldřich Koubek, který přijel z Bíliny na Teplicku.
 
Klaus ocenil, že Lány vypadají pěkně a ani uvnitř zámku, kde byl dnes na obědě, se to podle něj moc "nepohoršilo", od doby kdy lánské sídlo opustil. "Tady venku se investuje a já myslím, že to je dobře," dodal. Zeman uvedl, že je velmi rád, když se může se svým předchůdcem setkat, ať už je to v Lánech, na Hradě nebo teď nedávno na narozeninách bývalého prezidenta v jeho institutu.
 
Rozsáhlý lánský park byl založen kolem roku 1770. Jeho dnešní podobu ovlivnil zásadním způsobem slovinský architekt Josip Plečnik, který se jako hradní architekt v letech 1920 až 1934 významně podepsal na současné tváři Pražské hradu.
 
Park je otevřen od Velikonoc do Dušiček vždy ve středu a ve čtvrtek od 14:00 do 18:00 a o víkendech od 10:00 do 18:00. Vstupné je 15 korun, do areálu nesmějí psi. Ročně do parku podle Velíška zamíří 40.000 návštěvníků.
 
zdroj: ČTK