V říjnu se otevře nový skatepark

S ročním zpožděním proběhne na konci října otevření kladenského skateparku. Podle města byly důvodem technické problémy při plánování a stavbě samotné. Kladenští skateboardisté se mezitím městu připomněli dvěma demonstracemi. Fanoušci „prkna na kolečkách“ čekají na místo, kde by mohli trénovat, už dlouho. Zatím si na své přišli jen vyznavači kolečkových bruslí, ti mají in-line dráhu v areálu Sletiště.

„Hledali jsme pozemek, který by byl mimo obydlené území a nedošlo tak kvůli hluku ke konfliktu s místními,“ řekl kladenský mluvčí Vilém Frček. Právě kvůli sporům s obyvateli z okolí totiž musel být zrušen a zasypán štěrkem skatepark v Rakovníku.

Plánované útočiště skateboardistů zabírá přes tři a půl tisíce metrů čtverečních plochy. Hřiště budou moci využívat milovníci skateboardu, kol BMX nebo in-line bruslí.

„Vyhloubeno do země je již vše, co bylo v plánu, zčásti jsou hotové i armatury, které se budou zalívat betonem. Ten však musí ještě vyschnout,“ uvedl Frček. Termín dokončení je stanoven nejpozději na konec října. Skateboardisté si tak v novém parku letos příliš nezajezdí. „Jsme s nimi v kontaktu a berou to s klidem, důležité pro ně je, že skatepark bude,“ tvrdil Frček.

Původně se počítalo s otevřením nového kladenského skateparku již na podzim minulého roku. „Naše plány zmařila ekologická zátěž pozemku Českých drah, připomínky majitele sousední nemovitosti i kanalizace zasahující do krajské komunikace,“ vysvětlil Frček. Právě kvůli majiteli bylo nutno vedle skateparku postavit novou zeď.

Příznivci jízdy na skateboardu kvůli zpoždění již dvakrát uspořádali ve městě happening, aby městu připomněli, kolik lidí na skatepark v Kladně čeká. „Vše vždy proběhlo v poklidu, primátor se s mladými lidmi sešel a problémy jim vysvětlil,“ dodal Frček.

Skatepark podle Frčka nabídne jízdu na skateboardu, BMX kolech i in-line bruslích zájemcům všech výkonností. Překážky totiž budou členité, různě vysoké i obtížné.
„Začínající jezdec bude mít po zvládnutí základních dovedností možnost dále se zdokonalovat. Nestane se tedy, že by vyčerpal možnosti provádění nejrůznějších triků a jízda ve skateparku ho přestala bavit,“ podotkl mluvčí.

V areálu vznikne i odpočinková zóna. Projekt počítá také s plochou pro diváky s možností postavení malé mobilní tribuny pro pořádání různých závodů a exhibic.

Pozemek zatím patří Českým drahám, město by jej však do budoucna chtělo odkoupit. Výstavba parku vyjde na 7 milionů korun. Město jej zaplatí z rozpočtu.

www.kladno.cz