V nemocnicích se má rodit jako doma

Budoucnost porodnictví ve Středočeském kraji by se v blízké době měla podobat komfortu domácích porodů, ale s jistotou nemocničního zázemí. Hejtman David Rath se s tím svěřil při své páteční návštěvě Oblastní nemocnice Kladno. Vedení kraje podle něj chce začít prosazovat myšlenku Roďte v nemocnici jako doma. První vlajkovou lodí se stane porodnice v Kladně.

Nová budova Centra akutní medicíny v kladenské nemocnici funguje už od března. Stavební úpravy v areálu nicméně jejím zprovozněním neskončily. Nyní se pracuje na rekonstrukci Niederleho pavilonu a také částech monobloku. Kvůli opravám pavilonu C bylo na konci července jako poslední přestěhováno gynekologicko-porodnické oddělení.

To od poloviny léta sídlí v bloku B a právě sem hejtman zavítal na prohlídku. I když se porodníci v prostorách bývalé chirurgie nacházejí dočasně, podle Ratha má oddělení velmi slušný standard.

Původní prostory porodnice v bloku C jsou momentálně vybourané a zpět by se oddělní mělo přesunout za rok. Ze zastaralých pokojů, boxů a ošetřoven ale nezůstane kámen na kameni. Při své páteční návštěvě totiž hejtman spolu s ředitelkou nemocnice Kateřinou Pancovou a primářem Petrem Ullrychem kontrolovali projekt nového porodnického oddělní.

Rath sdělil, že budoucí porodnice bude zahrnovat nejen standard, ale také novinku, která zatím nemá v kraji obdoby. „Přesně se bude jednat o jeden porodní sál, jenž bude napojen na prostory podobné garsoniéře. Budou i stejně vybaveny tak, aby tam maminka mohla bez problémů pobývat s partnerem klidně i přes noc. Plánujeme, že by měli mít k dispozici televizi, plné sociální zařízení a další vybavení,“ upřesnil středočeský hejtman.

Kromě otců by v těchto prostorách mohli s nastávajícími matkami pobývat třeba i rodiče nebo další děti. To vše by mělo možné. „A kdyby pak bylo potřeba, už se jen otevřou dveře a pacientka by byla rovnou na porodním sále,“ dodal Rath.

Hejtman se touto myšlenou podle svých slov inspiroval v zahraničí a také v některých českých porodnicích. „Sám jsem toto zažil při narození svého prvního dítěte v nemocnici v Břeclavi. Tam mají porodnici velmi hezky uzpůsobenou. Rád bych, aby to byl nový projekt Středočeského kraje a jeho nemocnic. Kladno bude první, kde s tím odstartujeme, protože tady nám nahrávají probíhající opravy,“ řekl.

V původních plánech na rekonstrukci oddělení se s touto úpravou nepočítalo a projekt se tak upravuje za pochodu. Hejtman to však zdůvodnil tím, že kvůli vzrůstajícímu zájmu o domácí porody a zároveň zachování bezpečnosti, se kraj chce nově řídit heslem Roďte v nemocnici jako doma.

Vzhledem k tomu, že se však bude jednat o nadstandardní službu, bude možné "soukromý" sál a přilehlé prostory využívat pouze za úplatu mimo běžné regulační poplatky.

www.kladno.cz