V Kladně schválili vyhlášku zakazující provoz heren

Kladenští zastupitelé dnes schválili vyhlášku, která zakazuje provoz heren, herních automatů a podobných zařízení ve městě. V praxi začne fungovat nejdříve příští rok. Vyhláška by měla zamezit tomu, aby například peníze lidí závislých na sociálních dávkách končily v hracích automatech. Zároveň ale postupně přijde o práci několik stovek lidí, proto začne vyhláška fungovat až po uplynutí lhůt pro výpovědi zaměstnanců a podobně. V Kladně je přibližně 100 míst, kde je povoleno provozování hazardu.

Přípravou vyhlášky, která by měla hazard ještě zásadněji omezit, pověřili zastupitelé městskou radu v červnu. "Podstatnou částí je ta odkládací doba," uvedl primátor Dan Jiránek (ODS) s tím, že provozovatelé heren získají čas se s novou situací vypořádat. Podle aktuální podoby to musí provozovatelé heren stihnout nejpozději do konce září 2016. Zda to bude podle platných zákonů možné, ještě posoudí ministerstvo vnitra. "Vyhláška se týká i kasin, ale nedokážu říci, zda to s nimi ministerstvo stihne dojednat do plánované lhůty," uvedl náměstek kladenského primátora Vojtěch Volf (ČSSD). Kasina totiž mohou mít platné povolení pro provozování činnosti i na další více než dva roky.
 
Pro dnešní podobu vyhlášky nehlasoval zastupitel Milan Volf (Volba pro Kladno), podle kterého je dosud platná vyhláška postačující a lze na jejím základě dosáhnout nulové tolerance hazardu. "Město by mělo regulovat, ne zakazovat," řekl Volf.
 
Kladno bylo i jedním ze tří měst vedle Chrastavy a Františkových Lázní, která u Ústavního soudu vyhrála spor o to, zda je počet heren možné omezovat. Počet herních zařízení za posledních několik let v Kladně klesl z 1200 zhruba na 700. Jejich další razantní omezení by mělo přispět i ke snížení kriminality, kdy by závislí hráči ztratili možnost házet hotové peníze do automatů a tudíž by mohli ztratit motivaci ke krádežím. Naopak přitížit by se v tomto směru mohlo okolním městům, kde zákaz heren zatím neplatí a část klientely kladenských heren by se tam mohla přesunout.
 
V největším středočeském městě už několik let platí vyhlášky, které určují místa pro provozování výherních automatů i videoloterijních terminálů. Herny nesmějí mít na budovách venkovní reklamy, které by lákaly k hazardu. Další vyhláška omezuje provozní dobu podniků v okolí Václavského náměstí v Kročehlavech, kde jsou problémy s rušením nočního klidu. Za odvody z hazardu město ročně získává v posledních letech do rozpočtu přes 40 milionů korun, letos to bylo asi 60 milionů korun.
 
Omezení hazardu platí i v dalších středočeských městech. V Mělníku letos zastupitelé schválili novou variantu platné vyhlášky, která ke konci letošního roku znamená ukončení provozu heren na určených místech, například v historickém centru, poblíž škol či zdravotnických zařízení. V Neratovicích platí vyhláška zakazující vznik nových heren a zvýšení počtu výherních automatů oproti stavu z roku 2013.
 
zdroj: ČTK