V Kladně přijde o práci 300 lidí, Celestica uzavře svůj závod

Společnost Celestica kvůli situaci na trhu uzavře koncem června svůj závod v průmyslové zóně v Kladně. O práci zřejmě přijde 300 zaměstnanců.ČTK o tom informovala jednatelka české pobočky Vladislava Kozáková. Kanadská firma je předním smluvním výrobcem počítačových a telekomunikačních komponentů.

"Jsme samozřejmě ovlivněni děním na globálním trhu, obzvlášť v sektoru elektrovýroby, ve kterém naše společnost podniká. Situace je těžká pro nás všechny a jsme si vědomi dopadů tohoto rozhodnutí. Proto aktivně hledáme ve spolupráci s magistrátem města Kladno, CzechInvestem a úřadem práce možná řešení," uvedla Kozáková.

Zaměstnancům byla podle ní tato skutečnost oznámena s tím, že datum ukončení provozu bude v následujících týdnech upřesněno. Pokud nebudou do konce června nalezena jiná řešení, bude každému kmenovému zaměstnanci poskytnuta odpovídající podpora a odstupné nad rámec zákonné povinnosti.

Celestica má v České republice zastoupení od roku 1999, kdy zahájila provoz v jihomoravském Ráječku. Tento závod předloni prodala. Do průmyslové zóny Kladno firma vstoupila akvizicí závodu Sagem v roce 2001. Po Sagemu převzala investiční pobídky, které naplnila už v roce 2004. Po celou dobu patřila mezi významné zaměstnavatele v regionu.

Rozhodnutí o uzavření závodu podle Kozákové vyplývá z globální strategie společnosti, která usiluje o maximální efektivitu celosvětové výrobní sítě. Působnost společnosti Celestica v České republice však tímto krokem nezaniká.

Celestica se ve více než třiceti mezinárodních pobočkách zabývá výzkumem, vývojem a dalšími podpůrnými službami zákazníkům. Na evropském trhu je společnost zastoupena v Irsku, Rakousku, Rumunsku, Skotsku a Španělsku.