V Kladně bylo otevřeno moderní centrum akutní medicíny

Stovky kladenských pacientů míří od nynějška do zcela nových prostor nově otevřeného centra akutní medicíny (CAM). Pětipatrový pavilon přistavěný ke stávající části původní budovy Oblastní nemocnice Kladno (ONK) je moderním pracovištěm vybaveným špičkovou technikou, která usnadní práci lékařům a život pacientům.

Slavnostního otevření se zúčastnilo vedení nemocnice, Středočeského kraje. Nechyběli ale ani první pacienti. V objektu jsou umístěny provozy centrálního příjmu pacientů, urgentních příjmů, jednotky intenzivní péče, anesteziologicko – resuscitačního oddělení, komplexní radiodiagnostika, centrální sterilizace, jednotky jednodenní hospitalizace a centrální operační sály.

Stavba byla zahájena 3. listopadu 2008 a dokončena dle plánu 20. února letošního roku. Den na to Kladeňáci dostali povolení ke zkušebnímu provozu.
V současné chvíli je z původní nemocnice již téměř vše přestěhováno do nových prostor a do poloviny března, vyjma dvou malých sálů, už by mělo být stěhování dokončeno kompletně.

Původní rozpočet na stavbu byl 1,4 miliardy korun. Po redukcích jsme ji dokončili za 1,2 miliardy korun. Z toho přístrojové vybavení nakoupili za 320 milionů korun. Stavba je financovaná dotací Středočeského kraje a komerčními úvěry, které také jistí kraj.

Na přístrojové vybavení jsme získali peníze z evropských fondů, což je téměř dvě stě milionů,“ řekla ředitelka ONK Kateřina Pancová, která doufá, že kladenská nemocnice bude nadregionálním zařízením, a že zde budou ošetřovat pacienty z Prahy či odlehlých míst.

Kromě běžné péče proto v Kladně zamýšlejí nabídnout lidem i nadstandarní výkony jakými jsou odstranění chrápání, nadměrného pocení či další zákroky za přímou platbu, které zde budou také prováděny.

Oddělení původního monobloku, jež nyní osiřela, budou následně podrobována rekonstrukci, stejně jako Niederleho pavilon. Co se týká nedostatku lékařů na neurologii, kterých podalo výpověď v uplynulých dnech celkem šest, vedení nemocnice v současnosti velice intenzivně pracuje na získání adekvátní náhrady. Zájemci už se prý ozývají například i ze Slovenska.