V kladenské nemocnici zemřel muž, který se otrávil metanolem

V kladenské nemocnici zemřel v úterý odpoledne třiašedesátiletý muž, který se v ní od pátku léčil po otravě metanolem. Byla nařízena soudní pitva a tělo bylo převezeno do střešovické nemocnice v Praze. ČTK to řekla mluvčí kladenské nemocnice Michaela Nováková.

Ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí a celním úřadem policie intenzivně pátrá po zdroji jedovatého alkoholu.
 
Policie se také snaží najít další lidi, kteří mohli alkohol spolu s mužem konzumovat. "V úterý probíhaly kontroly kladenských pohostinských zařízení, žádný závadný alkohol zjištěn nebyl," uvedla mluvčí policie.
 
Muž šel v pátek k sousedům a zkolaboval, sousedé mu zavolali záchranou službu. Vyšetření zjistilo, že má v krvi velmi vysokou hodnotu metylalkoholu. Byl hospitalizován ve vážném stavu na anesteziologicko-resuscitačním oddělení kladenské nemocnice.
 
Podle policie s největší pravděpodobností nejde o žádný nový zdroj jedovatého alkoholu, ale je to stále důsledek metanolové kauzy od podzimu loňského roku. Metanolová aféra vypukla loni 3. září. Na otravu jedovatým metanolem zemřely v České republice již čtyři desítky lidí, poškozených je přes 130. Muž z Kladna je od počátku letošního roku osmou obětí jedovatého alkoholu, většina případů, které letos policie zaznamenala, skončila smrtí. Lidé umírali například na Kladensku, Opavsku, Olomoucku nebo v Praze. Letošní otravy metanolem už policie vyšetřuje odděleně od hlavní části metanolové kauzy, která začala loni v září.
 
Od začátku července je policie prakticky hotova s výslechy několika set svědků a také s výslechy obviněných hlavní metanolové kauzy. Nadále se ovšem vyhodnocují všechny zajištěné vzorky a pracuje se na časově a technicky velmi náročném znaleckém posudku z oboru zdravotnictví.
 
V takzvané hlavní větvi kauzy je stíháno 32 lidí, z toho sedm pro úmyslné obecné ohrožení. Ostatní jsou obviněni z ohrožování zdraví závadnými potravinami v úmyslné formě. Ve vazbě zůstávají tři hlavní obvinění. Jde o dva hlavní míchače a hlavního distributora. Za obecné ohrožení mužům u soudu v případě uznání viny hrozí 12 až 20 let nebo i výjimečný trest včetně doživotí.
 
Další obviněné vyšetřují policisté pod dozorem jiných státních zastupitelství v celém Česku. Obviněno bylo už přes 70 lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami.
 
zdroj: ČTK