Úřad práce v Kladně začne od srpna rozdávat sKarty

Karty sociálních systémů neboli sKarty začne od srpna vydávat kladenský úřad práce. Jejich prostřednictvím bude klientům vyplácet nepojistné sociální dávky, například pomoc v hmotné nouzi či příspěvek na péči, a dávky z oblasti státní sociální péče. 

Od srpna všichni nově evidovaní příjemci dávek sKartu obdrží. Ostatní ji dostanou postupně. O tom, že byli vybráni, se dozví prostřednictvím dopisu. Až na jeho základě se dostaví na kontaktní pracoviště úřadu práce, kde jim sKartu předají a sdělí informace důležité pro používání karty.

Ředitelka kladenského úřadu práce Lenka Staňková upřesnila: „Od momentu, kdy bude dotyčný vyzván k převzetí karty, pošleme ještě další příslušnou dávku původně sjednaným způsobem. Poté budou další platby posílány už jenom na účet klienta příslušející ke kartě. Účet je zřízený u České spořitelny, ale klienti tam vůbec chodit nemusejí, PIN kód pro aktivaci jim přijde poštou."
 
Držitelé karty mají nárok na jeden výběr měsíčně zdarma, ale pouze z bankomatu spořitelny. Dalším řešením je zřízení trvalého příkazu a nechat si peníze přeposílat na účet vlastní. I tuto službu provede úřad práce bezplatně. Vyplácení sociálních dávek na složenku podle současných informací skončí. U nepojistných dávek do konce roku a u pojistných kromě důchodů k 31. březnu roku 2013.
 
„Používání sKarty je dané zákonem, lze ji odmítnout, ale bude to znamenat, že výplata dávky bude zastavena. K obnově výplaty dojde až po převzetí karty klientem," dodala Lenka Staňková.