Právě se nacházíte:

Únor na zahradě

V únoru se pomalu připravujeme na vegetační sezónu. Co je vhodné právě v tomto období na zahradě udělat? Připravili jsme několik tipů a rad.

Vypěstujte si ředkvičky

První zelenina, která se dá pěstovat po zimě, jsou rané odrůdy ředkviček. Vypěstujete je v teplém či poloteplém pařeništi vyhřívaném kompostem. Vysít je můžete již v únoru a na sklizeň se můžete těšit v druhé polovině března. Jen dejte pozor na zimní mrazíky, mohly by ředkvičky poškodit při vcházení. Pokud by pařeniště nestačilo, ředkvičky můžete také přikrýt bílou lehkou netkanou textilií. Ředkvičky jsou skvělé například do pomazánek, salátů, polévek či jako příloha k jídlu. A ještě malá zajímavost – ředkvičky pochází z Asie a u nás se objevily až ve druhé polovině 18. století.

Prořezáváme jádroviny

V tomto období je také vhodné začít prořezávat jádroviny (nikoliv peckoviny), na což se hodí zahradní pilky  a vyvětvovací pily . Pokud chceme podpořit růst plodonosného obrostu, volíme mírný řez. Chceme-li naopak podpořit růst dřeva, volíme silný řez. Důležité je vědět, že výhony, které rostou kolmo vzhůru, vytvářejí dřevní hmotu. Kdežto na výhonech odklánějících se do vodorovné polohy se vytvoří plody.

„V této době bychom již měli mít uložené rouby ovocných dřevin – jak jádrovin, tak peckovin – a tak kvůli nim nemusíme řez omezovat. Až stromy prořežete, můžete je ošetřit postřikem, k čemuž vhodně pomohou postřikovače ,“ říká Petr Tichý, expert sítě prodejen HECHT – specialista na zahradu.

Další únorové práce

Právě teď je čas na předpěstování sazeniček – semínka vysejte do misek v teple na okenním parapetu, případně v zimní zahradě či vytápěném skleníku. Takto brzký výsev je vhodný například pro celer, brokolici, papriky, raný salát, bazalku, majoránku. Pokud chcete časnou sklizeň, předpěstujte si petrželku, cibuli nebo rajčata.

Máte doma semínka starší než rok? Udělejte zkoušku klíčivosti, ať pak nejste zbytečně zklamaní: Vysejte semínka na misku, kterou jste předtím vyložili vlhkou buničinou. Nezapomeňte je pak přiklopit sklem či fólií, aby nevysychala.

Zkontrolujte stav uloženého ovoce a zeleniny; zkažené odstraňte. Skladovací prostory je také důležité vyvětrat (ne ve dnech, kdy je mráz).

Pokud jste na podzim neshrabali všechno listí pod ovocnými stromy, ještě to můžete napravit – zabráníte tak šíření houbových chorob.

Koncem února prospěje vašemu trávníku vyhrabání mechu a odumřelé trávy (ale ne v mrazivém počasí, kdy je trávník zkřehlý).

Obraťte uzrálý kompost. Ve spodní části ponechte hrubou vrstvu, na ní nechte uzrálý kompost, a ten zase přikryjte vrstvičkou hrubšího materiálu.

Pominuly už velké mrazy? Máte-li na zahradě pařeniště, můžete v něm (raději až koncem února) zkusit vysadit odolné odrůdy například petržele, mrkve, cibule nebo celeru.

Napadl-li sníh, včas jej sklepávejte z jehličnatých stromů – zabráníte tak deformaci větví či jejich zlámání.

Pokud byste rádi založili nový trávník, je třeba začít s přípravou, jakmile půda rozmrzne. Připravte pro něj půdu, odstraňte plevel a kameny, dodejte rašelinu.

Prořežte ozdobné keře a stromky. Pozor: u druhů, které kvetou na jaře, se teď řezu vyvarujte a seřízněte je až po odkvětu.

Máte-li na zahradě nějakou zimní zeleninu, skliďte ji – zanedlouho záhony osadíte jarními druhy.

Pokud již nemrzne, můžete hnojit trávník, zeleninové záhony, okrasné dřeviny.

Zkontrolujte závlahové systémy .

Je-li už nad nulou a máte zakryté truhlíky nebo záhony chvojím, můžete chvojí již vyhodit – ať rostliny mohou dýchat.

Nezapomeňte na ptáčky – doplňte krmítko a po stromech rozvěste několik lojových koulí.

Zkontrolujte si vybavení a naplánujte sezónu

Zvažte, co všechno budete chtít na zahradě vypěstovat – a na sezónu se včas a v klidu připravte.

Se sekačkou na trávu zajeďte na pravidelnou údržbu do servisu; v mnoha případech se ale vyplatí pořídit si sekačku  novou. A můžete si rovnou vybrat ze sekaček ručních , elektrických , motorových , tříkolových , akumulátorových , lištových a bubnových  nebo cepových mulčovacích .

Právě teď se vyplatí zkontrolovat také všechno ruční nářadí  a zahradní techniku. Už příští měsíc budete vše potřebovat. Pokud již něco nevyhovuje, zvažte nabídku zahradní techniky a vybavení  například od značky HECHT .