Středočeskou záchranku zatěžují opakované výjezdy k opilcům

Záchranná služba ve Středočeském kraji i několikrát denně vyjíždí k opilým lidem, což ztěžuje pomoc lidem, kteří jsou skutečně ohroženi na životě. Kvůli vytíženosti nejbližších posádek totiž musí k vážným případům mnohdy vyjíždět posádky ze vzdálenějších základen, řekl dnes ČTK náměstek ředitele středočeské záchranky Jiří Knor. 

Výjezdy záchranek v Česku přitom v posledních čtyřech letech slouply o čtvrtinu, u středočeské záchranné služby to znamená o 25.000 více ošetřených za rok. 
    
K opilým vyjíždí standardně vybavená sanitka a ne vždy je možné k nim vyslat jen fyzicky zdatnou posádku. Průměrné náklady na jeden výjezd sanitky přitom přesahují 6000 korun, nicméně péče o opilé zatěžuje i lůžková zdravotnická zařízení. V některých extrémních případech se výjezdy k jednomu opilému opakují i třikrát za den, přičemž zpětná finanční vymahatelnost je nulová. 
    
"Nechápu, že si takoví lidé výjezdy neplatí, když třeba rodiče dětí, které potřebují dioptrické brýle, je doplácet musí," uvedl Knor. České zdravotnictví má podle něj v této věci obrovskou rezervu. Zákony by měly umožnit zdravotním pojišťovnám, aby zbytečně vynaložené prostředky zpětně vymáhaly, míní. V některých zemích je podle něj samozřejmostí, že zdravotní pojišťovny požadují finanční postih lidí, kteří se pod vlivem alkoholu například zraní. 
    
Velkým problémem je prý i umístění psychicky nemocného člověka, který je opilý. I když například hrozí sebevraždou, psychiatrická oddělení ho pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky podle Knora nepřevezmou. "Takový člověk se pak nechá vystřízlivět v nemocnici, kde zatěžuje další personál, a když se pak rozhodne, že se nechce léčit, odejde domů. A za několik dní se situace opakuje," uvedl náměstek. 
    
Podle něj jsou při kontaktu s opilým důležité jak zdravotnické znalosti a dovednosti, tak i selský rozum a fyzická odolnost. Jen ve středních Čechách evidují záchranáři ročně minimálně 20 případů napadení posádek včetně zdravotních sester. "Loni jsme řešili otřesný případ, kdy agresor pod vlivem alkoholu bezdůvodně popadl sestřičku, která jej ošetřovala, a způsobil jí zranění mlácením hlavou o stěnu sanitky," uvedl Knor. 
    
Záchranáři mají nicméně i případy, které jim naopak dávají chuť do práce. Jako příklad uvedl nedávný předčasný porod dvojčat, u kterého zasahovalo několik posádek najednou, přičemž oba novorozenci vyžadovali intenzivní péči. "I v tomto případě jsme museli lékaře odvolávat od pacientky s bolavými zády. Doba jeho příjezdu tak byla delší, než kdyby jel přímo ze základny. Dopadlo to dobře, ale nemuselo," dodal náměstek. 
 
zdroj: ČTK