Strážník dostal za tragickou nehodu v centru Kladna podmínku

Kladenský okresní soud uložil trest 1,5 roku vězení s podmíněným odkladem na tři roky řidiči služebního auta městské policie, který loni na křižovatce v centru Kladna zavinil srážku s osobním autem. Při nehodě byli vážně zraněni tři strážníci, kteří spěchali se zapnutým majákem k zásahu. Jeden z nich letos následkům zranění podlehl. Rozsudek je pravomocný, protože se práva na odvolání vzdal obžalovaný i státní zástupkyně.

Havárie se stala na konci loňského srpna na křižovatce ulic Cyrila Boudy a Petra Bezruče. Vůz strážníků se tam srazil s autem, které vyjíždělo z vedlejší ulice. Auto strážníků jelo po hlavní a mělo zapnuté výstražné majáky. Obžalovaný strážník podle spisu při vjíždění do křižovatky nebyl opatrný a jel příliš rychle.

Řidiči služebního auta hrozilo za usmrcení a těžké ublížení z nedbalosti až šest let vězení. "Přihlédli jsme k tomu, že se to stalo za situace, kdy byl ve službě, snažil se pomoci druhým a v podstatě plnil své povinnosti, i když v tomto případě nešťastným způsobem," řekl novinářům předseda trestního senátu Roman Lada.
 
Soud se ve verdiktu shodl s obžalobou. Podle něj nehodu zavinil řidič služebního auta, protože před křižovatkou nezpomalil a nedbal opatrnosti při jízdě. Auto strážníků podle soudních znalců při střetu jelo rychlostí kolem 145 kilometrů za hodinu, předtím jelo městem ještě rychleji.
 
Stav strážníků byl po nehodě velmi vážný, lékaři je museli udržovat v umělém spánku. Pak se zotavovali po operacích. U soudu zaznělo, že při jízdě nebyli připoutaní, což se podílelo na následcích nehody. Podle Lady to byla chyba, protože příslušníci policie nebo dalších složek nemusejí být připoutaní jenom, pokud by jim to bránilo v rychlém opuštění vozidla, aby mohli plnit své služební povinnosti.
 
"Jeli z druhého konce Kladna na Bresson asi čtyři a půl kilometru. Řidič zvolil způsob jízdy, že jel městem 160 kilometrovou rychlostí, tak by připoutaní být měli, aby sami sebe chránili," řekl Lada. Soud poměrně mírný trest zdůvodnil i tím, že strážník nebyl trestaný a po nehodě se z něj stal invalida na vozíčku s doživotními následky.
 
Podobná nehoda se na stejné křižovatce stala před třemi lety. Policejní vůz, který jel se zapnutým majákem k zásahu, se tehdy střetl s osobním autem. Jeho řidička utrpěla těžká zranění, kterým později podlehla. Tři policisté z nehody vyvázli s lehčími poraněními. Řidič policejního auta byl později také odsouzen k podmíněnému trestu. Podle vedení města se poměrně nepřehledná křižovatka nedá změnit.
 
zdroj: ČTK