Soutěže Lidice se letos zúčastnilo 24.600 dětí

Letošního 41. ročníku dětské výtvarné soutěže Lidice 2013 se zúčastnilo téměř 24.600 dětí. Pořadatelé obdrželi výtvarná díla z 68 zemí, mimo jiné z Bruneje, Bahrajnu, Etiopie, Japonska nebo Indonésie. ČTK to řekla vedoucí Lidické galerie a kurátorka výstavy Ivona Kasalická. Vyhlášení vítězů soutěže, která patří mezi největší a nejstarší na světě, bude na středeční vernisáži. 

Tématem letošního ročníku soutěže byla tradice a dědictví lidu, které bylo zvoleno na počest desátého výročí celosvětově platné smlouvy sloužící k ochraně lidového umění, řemesel, obřadů a tradičních lidových znalostí. V Česku mezi nemateriální kulturní dědictví UNESCO patří mužský lidový tanec verbuňk, masopustní průvod s maskami na Hlinecku, sokolnictví a hojně navštěvovaná jízda králů. "Ta výstava je letos hodně zajímavá, protože je tam vidět národní hrdost a národní dědictví," poznamenala Kasalická. 

Děti podle ní používaly nepřeberné množství technik od maleb, kreseb, grafik až po práce z plastu, skla, dřeva nebo keramiky. "Ty práce jsou opravdu velmi zajímavé a často až neuvěřitelné. Máme tady český kroj i kroj z Pákistánu nebo masopustní masky z Makedonie, Maďarska, Rumunska a Slovinka. Letošní ročník mnoho pedagogů inspiroval k prostorovému pojetí prací," dodala Kasalická. 
    
Devatenáctičlenná porota podle Kasalické vybrala 1400 nejlepších děl, z nichž 60 oceněných bude patřit tuzemským dětem. Děti převezmou ocenění ve středu před zraky velvyslanců zúčastněných zemí. V příštím roce se budou účastníci oblíbené soutěže zabývat tématem rodinného zemědělství. 
    
Soutěž je každoročně pořádána k uctění památky zavraždění 82 lidických dětí v roce 1942. Za vítězná díla děti dostávají třeba diplomy nebo medaile. Návštěvníci mohou nejlepší výtvarné práce v galerii vidět do konce letošního října. 
 
zdroj: ČTK