Soud v Kladně uložil 10 expolicistům za schovávání pokut podmínky

Okresní soud v Kladně vynesl nové tresty nad deseti bývalými dopravními policisty, kteří si podle obžaloby nechávali peníze z pokut. Osmi z nich vyměřil podmíněné tresty v rozmezí od jednoho do dvou a půl roku a všem deseti obžalovaným uložil zákaz činnosti v bezpečnostních složkách státu a veřejné správě. Rozsudek není pravomocný, protože se proti němu odvolalo několik advokátů. Případ tedy bude řešit krajský soud. Soudy se kauzou zabývají přes čtyři roky.

Skupina dopravních policistů podle spisu minimálně od listopadu 2006 do února 2007 zastavovala řidiče, kteří většinou překročili rychlost a dostávali od nich pokuty od 200 do 3000 korun. Policisté podle obžaloby vybrané peníze nezaznamenávali do bloků a dokumentů o silničních kontrolách a rozdělovali si je. Soud se zabýval 14 podobnými případy, při nichž od řidičů vybrali 13.700 korun. Případ se týká kompletního týmu policistů ze skupiny silničního dohledu, tedy všech policistů, kteří tehdy v kladenských ulicích kontrolovali řidiče.

Podle soudkyně Jiřiny Říhové není pochyb o tom, že se případ stal podle popisu obžaloby a policisté jsou vinni ze zneužití pravomoci veřejného činitele. "Důkazy tvoří nerozdělitelný řetězec a svědčí o tom, že se tak skutky staly," uvedla. Do řetězce důkazů podle ní zapadlo například to, že si vybírali řidiče, kteří "neměli čisté svědomí", a proto s nimi přistoupili na vyjednávání o pokutě.
 
Policisty před zadržením a propuštěním ze služby sledovala a odposlouchávala tehdejší Inspekce ministra vnitra, která podle Říhové řidiče zastavovala krátce po kontrolách a ti pak potvrzovali, že od policistů nedostali pokutové bloky.
 
Tuzemské soudy se kauzou zabývají od roku 2008. Okresní soud dnes podle Říhové vynesl už čtvrtý rozsudek, protože nadřízený krajský soud věc několikrát vrátil zpět, mimo jiné kvůli špatnému zdůvodnění rozsudku. Předtím se kauzou zabývala jiná soudkyně. Původně bylo obžalovaných policistů 11. U jednoho z nich ale už je rozsudek pravomocný.
 
Říhová ČTK řekla, že podmíněné tresty jsou v podstatě stejné jako dříve. Zmírnila jen trest pro dva policisty, kteří měli původně jít na deset měsíců do vězení. Přitížil jim incident v Tuřanech na Kladensku, který se vybírání peněz za dopravní přestupky netýkal. Policisté tam podle spisu dostihli auto s nezletilými chlapci a patnáctiletého řidiče udeřili do obličeje. Policisté pak na záznamu z odposlechů říkali, že mladík "dostal pěknou" a je "dobitej jak svině". Opakovali: "To mě zase chytil amok". Nově dostali nejpřísnější tresty ze všech, podmínku na dva a půl roku a stejně dlouhý zákaz práce u bezpečnostních složek a ve státní správě.
 
Obhájci i obžalovaní vinu od začátku popírají a poukazují na údajnou vágnost odposlechů nebo rozpory ve svědeckých výpovědích. Někteří svědci podle nich vypovídali křivě, napadali také funkčnost radarů, s nimiž rychlost aut měřili. Bývalí policisté se při procesu odvolávali na svou dosavadní bezúhonnost či dobré pracovní výsledky. Jeden dostal za práci u policie vyznamenání od ministra vnitra, jiný byl nasazován jako velitel při zasedání Mezinárodního měnového fondu nebo summitu NATO v Praze. Soudkyně to dnes považovala za polehčující okolnost.
 
zdroj: ČTK