Skupina mužů dle obžaloby nutila ženy k prostituci na dálnici D5

Krajský soud v Praze dnes začal řešit kauzu sedmičlenného gangu mužů z Kladna, kteří podle obžaloby pravidelně za účelem prostituce sváželi ženy k odpočívadlu na dálnici D5 nedaleko Rudné u Prahy. Obžalovaní podle spisu tento prostor ovládli a určovali, které ženy tam mohou prostituci provozovat. Prostitutkám brali vydělané peníze. Podle obžaloby se dopustili zločinu obchodování s lidmi, jeden také prodeje drog. Hrozí jim až 12 let vězení. 

Obžalovaní ve věku od 22 do 47 let podle spisu prostitutky k odpočívadlu dováželi od roku 2009 do zadržení v únoru 2013. Prostitutky pocházely z nízkých sociálních a vzdělanostních vrstev. V některých případech muži používali podle obžaloby vůči ženám fyzické násilí, vyhrožování či jiné formy nátlaku. "Tloukl ji pěstmi nebo kabelem od počítače, pokud se vzdálila z odpočívadla na delší dobu nebo neměla zákazníky," zmínila při čtení obžaloby státní zástupkyně Ivana Zagarová. Některé prostitutky obžalovaní podle spisu také udržovali pod vlivem drog. 
    
Kromě "vlastních" prostitutek muži podle spisu na odpočívadle umožňovali nabízení sexuálních služeb pouze ženám, které jim za to dávaly podstatnou část výdělku. Skupina podle obžaloby spolupracovala při zajišťování odvozu a svozu žen, vzájemně se informovali o policejních kontrolách, o situaci a stavu možných zákazníků a vzájemně si vypomáhali při vybírání peněz od prostitutek za poskytnuté sexuální služby. 
    
Podle obžaloby některé dívky koupili od jejich rodin. Státní zástupkyně v obžalobě zmínila případ, kdy jeden z členů skupiny v roce 2010 v romské osadě ve slovenském Jasově u Košic koupil za 200 eur (přes 5000 korun) od rodiny dceru, které v té době ještě nebylo 18 let. Její rodina od obžalovaných údajně inkasovala část výdělku, který dívka musela obžalovaným odevzdávat. Šlo řádově o desetitisíce korun. 
    
Kriminalisté původně obvinili osm lidí, jeden z nich však před začátkem soudního procesu zemřel. Šest lidí je ve vazbě, sedmý muž je na svobodě. Všichni obžalovaní jsou ve vzájemném příbuzenském vztahu a jejich vůdčí osobností byl třiačtyřicetiletý muž. Hlavní líčení kromě novinářů sledovalo také početné příbuzenstvo obžalovaných. 
    
Pět ze sedmi mužů dnes před soudem odmítlo vypovídat. Jeden tvrdil, že mu jedna z prostitutek dávala peníze za nájem, protože u něj bydlela. Vyloučil však, že by ji k prostituci nutil nebo jí násilně bral vydělané peníze. Poslední z obžalovaných přiznal, že prostitutky na odpočívadlo vozil. Podle něj to však bylo pro ženy dobrovolné. "S tím, co je ve spisu, zásadně nesouhlasím," uvedl. 
    
Soud má hlavní líčení zatím naplánované do 22. ledna. Zatím není zřejmé, jestli v tento den padne rozsudek. Před soudem budou například vypovídat údajně vykořisťované prostitutky i někteří jejich příbuzní ze Slovenska. Soudkyně připustila, že možná bude složité některé svědky k soudu dostat. 
 
zdroj: ČTK