Skončila modernizace kladenského náměstí Sítná za 22 milionů Kč

Skončila modernizace kladenského náměstí Sítná za 22 milionů korun. Přibylo zde asi 50 parkovacích míst a výrazně se rozšířila zeleň. Práce na projektu na ploše zhruba jeden hektar trvaly čtyři měsíce, cestujícím hromadnou dopravou by mělo usnadnit přestupy nové umístění zastávek městských i meziměstských linek vedle sebe, řekl dnes ČTK primátor Kladna Dan Jiránek (ODS). Většinu peněz město získalo z evropských dotací.

Původní navrhovaný projekt zahrnoval ještě více parkovacích míst, kterých pro obyvatele přilehlého sídliště a návštěvníky akcí v kulturním domě dosud nebylo dost. "Ale zároveň přišly požadavky od lidí, aby si mohli i třeba sednout na zeleň, proto zde vznikla například i pikniková loučka," uvedl primátor. Na základě žádostí obyvatel také město na náměstí vybudovalo nové veřejné toalety, protože do těch, které se nacházejí v podchodu, se někteří lidé obávají chodit kvůli bezpečnosti i čistotě.
 
Novinkou je také jednosměrný průjezd původní silnicí na náměstí směrem k domu kultury, opačným směrem řidiči projedou skrze nově vzniklé parkoviště, což by mělo přispět k plynulosti dopravy právě při nárazovém příjezdu návštěvníků například na koncerty nebo taneční. Mezi cestami navíc přibyl čtyřmetrový pás zeleně. Více zelených ploch by také mělo zajistit tlumení hluku, menší prašnost a snížení teploty ploch, které byly dříve betonové, a tak v horkých dnech zadržovaly teplo.
 
Studenti ČVUT, kteří na Sítnou dojíždějí do budovy Fakulty biomedicínského inženýrství, ale i další mladí lidé mohou nově využít posezení v amfiteátru, který je součástí zelené plochy na náměstí. Na náměstí také přibyly lavičky, nové chodníky a veřejné osvětlení.
 
zdroj: ČTK