Školku vybírejte pečlivě, ať nepřijdete o rodičovský příspěvek

Před časem se ze všech stran vyrojily letáky a reklamy různých mateřských školek nebo center. Vybrané instituce dokonce lákají slovy, že při docházce do jejich zařízení nepřijdete o rodičovský příspěvek. To podle zákona není zcela možné, a tím se některé instituce nevědomě a část naopak vědomě dopouští porušení zákona o státních sociálních dávkách.

Problematiku vysvětlila ředitelka kladenského úřadu práce Lenka Staňková.
„Každý rodič má právo zvolit si dobu, po kterou bude pobírat rodičovský příspěvek. Aby ho získal, musí se celodenně starat o své dítě. Respektive může svého potomka dát na určitou část do školy nebo jiného zařízení, kde se o děti starají. Délka péče poté nesmí přesáhnout buď čtyři hodiny denně nebo pět dní v měsíci,“ uvedla Staňková s tím, že všechna zařízení jsou také ze zákona povinna poskytnout na požádání buď úřadu práce nebo rodičům příslušná potvrzení o tom, jak často bylo dítě v instituci umístěno.

„Bohužel se v poslední době stává, že některé soukromé podniky tvrdí, že se na ně zákon nevztahuje, což samozřejmě není pravda. Pokud něco podobného zachytíme, danou školku informujeme a upozorníme na problém,“ informovala ředitelka pracovního úřadu.

Rodiče většinou neví, že mohou přijít o příspěvky. „Když rodiče po nějaké době mají dokládat docházku dítěte, narazí. Už několikrát se stalo, že argumentovali přesně textem z inzerátu,“ prozradila Staňková.
Jenže to zákon nezajímá a rodiče tak přijdou o ne zrovna malé částky peněz. Podobných případů se na Kladensku od roku 2009 stalo na šest desítek. Dokonce v rámci jedné školky neinformovaní lidé přišli o více než sto tisíc korun.

„Funguje to tak, že když chodíte do státní školky, zákon umožňuje umístit zde maminkám dítě po omezenou dobu. Kdyby tam byli jejich potomci delší časový úsek, přišli by o rodičovský příspěvek. Našeho zařízení se záležitost netýká, jelikož nejsme zařazeni v systému školství,“ řekla Milada Steidlová.
Podle jejích slov by rodiče mohli přijít o peníze i v případě, že je umístí do soukromého zařízení, protože ta mohou být zařazena pod hlavičkou ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

www.kladno.cz