Sedmou premiérou sezony je v kladenském divadle Česká kuchařka

Kladenské divadlo uvede dramatizaci kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové nazvanou Česká kuchařka. Bude ji režírovat Šimon Caban, který se také věnuje scénografii. Poprvé mohou diváci hru vidět v sobotu 18. dubna. Bude to sedmá premiéra souboru v letošní sezoně. ČTK o tom informovaly Stanislava Lohinová a Magdaléna Zelenková z kladenského divadla. 

Rettigové Domácí kuchařka vyšla poprvé v roce 1826 a stala se jednou z knih, které bylo možné najít ve většině domácností. Podle Lohinové režisér ve své vlastní adaptaci Domácí kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové nesleduje pouze, co se odehrávalo na jejím kuchyňském a psacím stole, ale především, co se dělo v její duši. "Baví mě na ní, že se chtěla stát spisovatelkou, ale dějiny ji znají jako autorku kuchařky. Obdivuji na ní tu schopnost pozorovatelky, kdy z běžných životních situací formuluje poučení, která jsou aktuální dodnes. Třeba moje oblíbené, že každá věc má mít své místo, odkud se bere a kam se vrací," říká o Rettigové Caban. 
    
V hlavní roli Rettigové se představí tři herci: Alena Štréblová, Petra Tenorová a hostující Ivan Vodochodský. "Za ten čas, který uplynul od jejího (Rettigové) života, se tak výrazně v lidech neposunuly názory na kuchyň, na rodinný život, na to, co by měl člověk dělat, aby zachoval spokojený rodinný krb. To je myslím otázka, která dneska hodně lidí pálí, kterou se zabývají knihy, časopisy a psychologové, ale Rettigová to věděla. Dej chlapovi najíst a je klid. Takže diváci by si k nám měli přijít třeba i pro inspiraci, jak si to doma 'udělat hezký'," zve do divadla Vodochodský. 
    
Magdalena Dobromila Rettigová (1785 až 1845) byla první českou kuchařkou, spisovatelkou a vlastenkou. Vychovávala a vyučovala dívky v hospodaření, vaření, domácích pracích i české literatuře. Stýkala se s významnými vlastenci. Napsala několik desítek děl, prózu, poezii i drobné dramatické práce. Jejím nejznámějším dílem je však Domácí kuchařka. 
 
zdroj: ČTK