Rytíři se vrátili na Okoř

Velikonoční rytířskou slavnost na zřícenině hradu Okoř uspořádala v neděli skupina historického šermu Allgor. Akce již šestým rokem slavnostně otevřela sezonu na Okoři. Už od ranních hodin se producírovali po zřícenině nadšenci v dobových kostýmech, hradem zněly středověké rytmy. Návštěvníci se mohli na chvíli duchem vrátit do dob minulých.  

Úvod slavností obstaral Herold, po kterém návštěvníky hradu bavili středověcí hudebníci, tanec s ohněm, divadlo Řešeto, sokolník se svými dravci nebo tanečnice Hannah. K vidění byla ukázka katova řemesla nebo pohádka O třech rytířích, krásné paní a lněné kytli.

O zlatý hřeb akce se postarali členové Allgoru se svým Královským rytířským turnajem. Diváci si díky němu mohli z bezprostřední blízkosti vychutnat řinčení zbroje, mečů a jiných zbraní při rytířských soubojích.

„Jako účinkující a pořadatel v jedné roli jsem si to moc užila. Myslím si, že se akce líbila i návštěvníkům. Počasí se příliš nevyvedlo, ale to neovlivníme. Hodně nás potěšilo, že lidé vydrželi přes jeho nepřízeň až do konce a odměnili nás svým potleskem," sdělila své pocity Bohdana Karbanová z Allgoru, skupiny historického šermu fungující od roku 2010.

Aprílové počasí, které zřejmě dost lidí odradilo od záměru přijet se podívat na Okoř, mrzelo také Daniela Dubna z Allgoru, podle jehož slov déšť velmi ztížil práci pořadatelů i vystupujících. „Zlobilo nás dnešní počasí. Oproti minulému roku, kdy hrad praskal ve švech, byla i návštěvnost nižší. Snažíme se akci uspořádat tak, aby si zde každý našel to své. Jsou tu dětské hry, soutěže, loutkové divadlo, ale také šermy pro dospělé. Nejsme skupina historického šermu, která si hraje na divadlo, spíše se zaměřujeme na realističnost," řekl Daniel Duben, který také informoval, že členy Allgoru čeká cesta do řecké Soluně, kde budou také předvádět své umění.