Řidič, který naboural do autobusu, dostal 2,5 roku vězení

Okresní soud v Kladně dne 8. 12. 2011 vyměřil 2,5 roku vězení řidiči kamionu, který podle žaloby zavinil únorovou srážku s autobusem u Tuchlovic na Kladensku. Při nehodě zemřel jeden člověk, dalších sedm lidí utrpělo zranění středního a lehčího charakteru. Soud mu také zakázal na 6,5 roku řízení motorových vozidel. Rozsudek není pravomocný. Advokát obžalovaného se proti němu odvolal. Případem se bude zabývat krajský soud.

Řidič kamionu podle soudu nehodu zavinil, protože nepřizpůsobil rychlost a styl jízdy povětrnostním podmínkám. Před srážkou podle rozsudku předjížděl dvě auta a zařadil se zpět do svého pruhu. Kvůli rychlé jízdě se však rozhýbal prázdný návěs kamionu, nákladní auto vjelo částečně do protisměru a srazilo se s autobusem. "Příčinou bylo chování obžalovaného, který nehodový děj neadekvátním a riskantním způsobem jízdy vyvolal," komentoval rozsudek předseda trestního senátu Roman Lada.

Havárie se stala 4. února na rovném úseku silnice několik desítek metrů před Tuchlovicemi. Vozidla po srážce skončila v příkopech po obou stranách vozovky zhruba 50 metrů od sebe. Z kamionu se tehdy utrhla přední část, která zablokovala střed vozovky. Silnice kvůli tomu byla uzavřena přes šest hodin. Při havárii zemřel třiačtyřicetiletý cestující z autobusu směřujícího na pravidelné lince z Rakovníku do Prahy. Další zraněné záchranáři převezli do nemocnic v Kladně a Praze.
 
Řidič se podle soudu dopustil usmrcení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle soudce bylo na místě, aby byl vynesen přísný trest, protože se prý jednalo o zásadní a fatální selhání profesionálního řidiče. Advokát obžalovaného se proti rozhodnutí odvolal, jelikož požadoval zproštění obžaloby. Podle jeho názoru totiž částečně nehodu zavinil řidič autobusu, který se údajně měl rovněž pohybovat v protisměru. Poukazoval také na neočekávané povětrnostní podmínky. Podle soudce se to však neprokázalo ani ve znaleckých posudcích ani při výpovědích svědků.
 
zdroj: ČTK