Pyrotechnici na Kladensku zasahují u velké letecké pumy

Pyrotechnici zasahují na skládce nedaleko obce Uhy na Kladensku, kde byla nalezena americká letecká puma pocházející z období druhé světové války. Pyrotechnici se na místě pokusí vyšroubovat zapalovače, pak ji pravděpodobně odvezou ke zneškodnění. Letecká puma je složena ze 100 kilogramů železa a 130 kilogramů výbušniny. Účinný dolet střepin je až na vzdálenost 1000 metrů. Novinářům to dnes na místě řekl šéf policejních pyrotechniků Michal Dlouhý. 

Leteckou pumu dnes dopoledne na skládce zhruba kilometr za obcí odhalil bagrista, který tam dělal skrývku ornice. Podle civilního pyrotechnika Michala Zázvorky, který na místě spolupracuje s policisty, puma váží 230 kilogramů. "Sloužila za druhé světové války k náletům na Československo," řekl novinářům na místě Zázvorka. 
    
Podle něj se musí pyrotechnici rozhodnout, jestli pumu odpálí na místě. "Pokud by pyrotechnik rozpoznal zapalovač, pak je možné ji transportovat do nějakého prostoru, kde se odpálí," uvedl Zázvorka. Tento postup také zvolili policejní pyrotechnici. 
    
Střepiny z pumy by při explozi mohly doletět až do vzdálenosti jednoho kilometru. "To je důvod, proč v současné době probíhá vyklizení tohoto ohroženého prostoru. Potom budou pyrotechnici leteckou pumu zneškodňovat," vysvětlil Dlouhý. Novináři se nacházejí asi 800 až 900 metrů od letecké pumy. Na místo se sjíždějí policejní hlídky, které budou podle mluvčí policie okolí skládky uzavírat. 
    
Letecká puma podle Zázvorky pochází z amerických nebo britských letadel, která za druhé světové války útočila například na nedaleké Kralupy nad Vltavou. Puma mohla být odhozena při návratu letadel z bojové akce. Podle Dlouhého jde o typ pumy M43. 
 
zdroj: ČTK