První polovina turistické sezony byla ve středních Čechách dobrá

Provozovatelé středočeských památek a kempů hodnotí první polovinu sezony dobře, pomohlo jim dobré počasí. Někteří se ale ještě vzpamatovávají z červnových povodní.

O prohlídky středočeských hradů byl podle kastelánů v červenci velký zájem. Návštěvníky lákají hlavně na noční prohlídky, koncerty a speciální akce. "Protože výlet je spojen s hezkým počasím, červencová návštěvnost je úplně luxusní. Ta čísla, která jsme ztratili na jaře, jsme už dohnali," řekl ČTK kastelán hradu Křivoklát na Rakovnicku Luděk Frencl. Podle něj je letošní červencová návštěvnost Křivoklátu o necelou tisícovku vyšší než loni.
 
Také kastelán z Karlštejna na Berounsku Jaromír Kubů je s návštěvností v první polovině prázdnin spokojen. "V průměru máme asi 1300 lidí za den. První pololetí bylo špatné. Byla dlouhá zima, lidé seděli u krbu místo aby chodili na památky," řekl ČTK. Nižší návštěvnost Karlštejnu způsobily v prvním pololetí nedávné povodně, které zatopily centrální parkoviště, autobusy s turisty tak neměly kde zaparkovat. "V červenci se to ale výborně rozjíždí, večerní prohlídky jsou narvané," dodal Kubů.
 
Červencový provoz kempů u středočeských řek je ovlivněn jarními záplavami, které zpustošily jejich zařízení nebo restaurace. Rozvodněná Berounka zaplavila například celý kemp v Račicích na Berounsku, a tak ještě na začátku července nebyli provozovatelé schopni poskytnout projíždějícím vodákům potřebné zázemí s občerstvením. Autokemp Mělník ale vodou zasažen nebyl a podle jeho provozovatelky je možné červencovou návštěvnost srovnat s loňským rokem. Stejně tak Autokemp Mšeno na Mělnicku, které je výchozím bodem do Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, povodeň nezasáhla a rekreanty od začátku sezony vítá v plném provozu. Návštěvnost je podle provozního kempu Luboše Nechyby tuto sezonu o něco nižší než loni. "Hlavně přestaly jezdit školy v přírodě a výlety, učitelé říkají, že rodiče na to nemají peníze," řekl Nechyba.
 
Autor: ČTK