Průzkum ložisek uhlí u Slaného na Kladensku MŽP zakázalo

Ministerstvo životního prostředí nepovolilo australské firmě Wildhorse Energy CZ průzkum ložisek černého uhlí u Slaného na Kladensku, kde chce firma těžit metodou podzemního zplyňování. Ministerstvo žádost zamítlo kvůli obavám z možné kontaminace podzemních vod, znečištění ovzduší a nežádoucích zásahů do krajiny, sdělil ČTK mluvčí resortu Matyáš Vitík. Společnost rozhodnutí překvapilo, nejspíš proti němu podá rozklad. Ministerstvo nedávno zakázalo průzkum ložisek také na Mělnicku, Mladoboleslavsku a Karvinsku.

Firma požádala ministerstvo životního prostředí o stanovení takzvaného průzkumného území. Uhlí chce těžit metodou podzemního zplyňování, při které se uhlí zapálí pod zemí a na povrch se dostává jen plyn. Na Kladensku se mělo prozkoumávat území kolem obcí Beřovice, Dřínov, Hobšovice, Královice, Kutrovice, Kvílice, Libovice, Neprobylice, Slaný, Studeněves, Tuřany, Zlonice a Žižice.

Rozhodnutí uvítal slánský starosta Ivo Rubík (ODS), podle kterého resort rozhodl v souladu s námitkami obcí. "Jsem rád, že mnohaměsíční práce doznala kladného výsledku," uvedl Rubík, který se neobává ani případného odvolání společnosti. "To je její právo, ale domnívám se, že by neměla mít nárok na úspěch," uvedl Rubík.
 
Firma Wildhorse Energy CZ zatím nezná důvody, proč ministerstvo žádost zamítlo a nemůže se proto k rozhodnutí "věcně vyjádřit". "Toto rozhodnutí je pro nás velice překvapivé, protože podle nás k němu neexistují dostatečné důvody. Rozhodně jsme připraveni proti rozhodnutí podat rozklad," uvedl v prohlášení pro ČTK prokurista společnosti Roman Rácz.
 
Proti metodě podzemního zplyňování se napříč republikou postavily desítky představitelů obcí, kteří se obávali zhoršení životního prostředí, zvláště kontaminace vod. Podle těžařů je ale naopak tato metoda bezpečná.
 
zdroj: ČTK