Při opravách divadla v Kladně našli archeologové přes 130 hrobů

Při opravách kladenského divadla našli archeologové více než 130 hrobů. Průzkum, který prováděli v místech základů přístaveb divadla, dnes skončil. ČTK to řekl Karel Kozák z týmu archeologů. Divadlo stojí na místě bývalého hřbitova, který byl zrušen v roce 1893, v lokalitě je tedy zasypáno ještě mnoho dalších hrobů. Byl to druhý archeologický průzkum během opravy divadla, protože stavbaři museli rozšířit několik základových jam. 

Oprava divadla, jejíž součástí jsou i přístavby, za více než 100 milionů korun by měla skončit letos v létě. Od začátku ji provázely komplikace, například s výběrovým řízením. Navíc letos muselo město kvůli nedodržování termínů vypovědět smlouvu firmě, která divadlo opravovala, a vybrat firmu novou. 
    
Hroby našli archeologové nejen kolem obvodu divadla, kde jsou nyní vybagrovány základy pro přístavby, ale i uvnitř, například pod hledištěm. V každém z hrobů jsou dva až tři pohřbení. "Velmi často se jedná o děti, dalo by se říci, že zhruba ve dvou ze tří hrobů jsme našli malé kostry," uvedl Kozák. Ostatky podle archeologů pocházejí pravděpodobně z 18. a 19. století. 
    
Nalezené kostry bude nyní zkoumat antropolog. Určí jejich věk, pohlaví a v některých případech i příčinu smrti. Po dokončení zkoumání budou ostatky uloženy do hrobu na novém kladenském hřbitově. "Většinou končí v depozitářích, ale město Kladno nabídlo místo," uvedl Kozák. 
    
Kromě kostí nalezli archeologové například křížky, růžence, větší kříže, zdobení rakví, zajímavostí byly i zbytky oblečení a knoflíky s hornickým motivem. 
    
Budova Městského divadla v Kladně byla otevřena 11. května 1912. Jejími autory jsou architekt Jaroslav Rössler a stavitel Emil Hrabě.
 
zdroj: ČTK