Právě se nacházíte:

Pokuta za nepřezuté pneu

Někteří to brali vážně, jiným to bylo vždycky jedno. Od nynějška je ale na všechny stejný metr. Řidiči musí letos poprvé svá auta přezout na zimní pneumatiky za každou cenu, ukládá jim to novela zákona.

Za špatného počasí v období od 1. listopadu do 31. března se už nevyplatí riskovat a jezdit na letním obutí. Kontroly i pokuty budou neúprosné. Stejně jako v jiných letech nechávají ale řidiči výměnu zimních pneumatik na poslední chvíli. Podle oslovených odborníků je to letos horší než loni, protože bylo krásné slunné září. Lidé to podcenili a pneuservisy zatím navštěvují sporadicky.

Nejlevnější zimní pneumatiky na osobní vozidlo se v letošním roce pohybují od 900 do 1300 korun. Disk pneumatiky lze pořídit zhruba za tisícovku. Prodejci radí lidem dbát zvýšené opatrnosti při nákupu tohoto zboží například na internetu. „Pochopitelně, doba je jiná a každý chce nakoupit v teple domova. Ze zkušeností ale vím, že zejména nákup pneu v obchodních řetězcích nebo na internetu se nemusí vždy vyplatit,“ vyjádřil se majitel slánského pneuservisu Jaroslav Krasl.
Podle jeho slov je prvořadé dodržet pokyny výrobce vozu v technickém průkazu a auto opatřit pneumatikami, jaké jsou předepsané. Obezřetnosti nezbývá například ani při výběru některého asijského zboží.

„Jedna zákaznice mi popsala svoji anabázi, když nakupovala přes internet. Nakonec neušetřila čas ani peníze. Ale i to je velmi individuální. Podle mého názoru není nad to přijít do prodejny ke specialistům a pneumatiku si prohlédnout a osahat,“ řekl majitel pneuservisu Jaroslav Krasl.

Kromě toho, že auto dostane na zimu nové obutí, je potřeba pneu také vyvážit, aby při jízdě kola nekmitala a zbytečně se neopotřebovávaly jiné drahé součásti vozu.
„Vyvážení je základem komfortní jízdy, abyste z ní měli dobrý pocit a neklepal se vám volant v ruce. Podle potřeby, což mi ukáže počítač, dostane každá pneumatika na dané místo potřebný počet zinkových závaží, která umisťuji na hranu ráfku. Pak už je vše v pořádku,“ vysvětlil automechanik Petr Krejza.

Montáž jednoho kola i s vyvážením se na Kladensku běžně pohybuje od 170 do 200 korun. Malé soukromé provozovny ale dokáží přezout jedno kolo už od 100 korun. Kompletní obutí auta vyjde zákazníka od 700 do 1000 korun. Montáž trvá zhruba dvacet až třicet minut.

www.kladno.cz