Pochod pravicových radikálů, plánovaný na září, Kladno zakázalo

Kladno zakázalo shromáždění pravicových radikálů plánované na září. Magistrát totiž pronajal pozemky v centru města k pořádání jiných kulturních akcí a extremisté tudy nemohou projít, zjistila ČTK na úřední desce magistrátu. Radikálové se v největším středočeském městě scházejí od roku 2005 pod záminkou svátku svatého Václava, který je považován za patrona české země.

Radikálové plánovali, že se 24. září sejdou na náměstí Sítná, odkud chtěli vyrazit ulicemi Cyrila Boudy, Kleinerovou a Zádušní. Pochod měl skončit před radnicí. Podle Viléma Frčka z kladenského magistrátu však město již pronajalo pozemky v centru města k pořádání jiných akcí. "Ty byly oznámené dříve, a tak byl pochod zakázán," řekl ČTK Frček.

Podle dokumentu zveřejněném na úřední desce město pronajalo pozemky o rozloze téměř 20.000 metrů čtverečních občanskému sdružení Rozvoj historického centra města Kladna, které na pěší zóně a v jejím okolí pořádá nejrůznější kulturní akce. Radikálové v žádosti oznámili, že se Svatováclavské manifestace zúčastní až 150 lidí. Na zajištění pořádku podle oznámení mělo dohlížet deset lidí.

Extremisté se na svátek svatého Václava poprvé v Kladně sešli v roce 2005. Loni demonstraci museli přesunout do nedaleké Unhoště, jelikož politické strany v Kladně zabraly většinu míst k pořádání svých předvolebních kampaní. Pochodu se zúčastnilo kolem 50 radikálů. Akce se obešla bez incidentů. V předcházejících letech se ovšem demonstrace opakovaně pokoušeli narušit přívrženci krajní levice.

http://www.kladno.cz