Opilá žalobkyně byla zbavena funkce

Kauza kladenské státní zástupkyně Evy Růžičkové (48), která v únoru letošního roku ztropila v pracovní době opilá výtržnost v restauraci v blízkosti budovy soudu, je u konce. Žena o právu již rozhodovat nebude. Kárný soud ji zbavil funkce.

Žalobkyně se v pátek 4. února dostavila na pracoviště u kladenského okresního soudu v podnapilém stavu. Její nadřízená, okresní státní zástupkyně Nina Brozová, po ní proto žádala dechovou zkoušku. Žalobkyně ji odmítla a pracoviště i s důležitými spisy v rukou opustila.

Svůj stav poté ještě zhoršila v restauraci naproti soudu, kde se  vymočila u stolu. Svého jednání odmítala zanechat i po opakovaných výzvách personálu a sprostě napadala přivolané strážníky, což doložil i kamerový záznam.

Číšník uvedl, že vypila tři piva. Chvíli byla klidná, ale brzy začala tropit výtržnosti. „Při třetím pivu si začala sama pro sebe povídat. Když jsme šli s kolegyní kolem, zjistili jsme, že zvedla sukni a vymočila se nám do boxu, kde seděla,“ vypověděl číšník.

Personál vyzval Růžičkovou k odchodu, ale žalobkyně odmítla. Přivolaní strážníci uspěli jen částečně, Nemohli ji dostat z prostoru před restaurací, kde jim Růžičková upadla na zem a jen těžko se zvedala. Nakonec pro ni přišli policisté a odvedli ji na stanici.

Ani tam se Růžičková nezklidnila. „Kolegu se pokusila nakopnout, ale vzhledem k její opilosti, která byla značná, jí to moc nevyšlo,“ řekl soudu jeden z kladenských policistů.
Spolu s kolegy vypověděl, že jim Růžičková nadávala do blbečků, kreténů a debilů, prskala a silně zapáchala močí a stolicí.
„Nebudu vás poslouchat – jsem státní zástupkyně, vy budete poslouchat mě!“ opakovala na videozáznamu.
Policisté ji proto odvedli v poutech a následně nechali vystřízlivět v cele. Rozhodnutím ministra spravedlnosti byla už v zimě postavena mimo funkci.

Tento týden ji kárný senát Nejvyššího správního soudu v Brně odvolal z funkce definitivně, proti čemuž není odvolání. Přestože se žalobkyně snažila měsíce z maléru dostat a muže zákona nechala prověřit, zda při jejím zatýkání postupovali správně, v soudní síni se už nehájila vůbec.

„Při volbě kárného opatření neměl senát v projednávané věci na výběr. Závažnost a intenzita, s níž byly naplněny znaky kárného deliktu, jsou nevídané. Je nepředstavitelné, že by veřejnost mohla jako důstojnou a důvěryhodnou státní zástupkyni akceptovat kárně obviněnou, která se veřejně projevila tak nepřijatelným způsobem. Proto senát uložil nejtěžší kárné opatření, odvolání z funkce státního zástupce,“ řekla mluvčí Nejvyššího správního soudu Petra Lavická.

www.kladno.cz