Novorozenecké oddělení v Kladně má nové přístroje pro monitorování dechu miminek

Sedmnáct nových přístrojů pro monitorování dechu miminek dostalo novorozenecké oddělení Oblastní nemocnice Kladno. Přístroje Baby sense zde používají již řadu let a jsou jimi vybaveny všechny postýlky. Že nejde o zbytečnou investici, se potvrdilo naposledy před půl rokem. Varovný alarm upozornil na vážné ohrožení zdraví jednoho z novorozenců.

Primář Petr Lyer sdělil, že oddělení elektronické „chůvičky“ používá minimálně deset let. „Alarm skutečně funguje. Přístroj zvyšuje bezpečí dětí jak z hlediska maminek, které si díky nim mohou v klidu odejít z pokoje vyřídit, co potřebují, tak našeho personálu. Několik opodstatněných poplachů jsme už skutečně zažili. Nelze to počítat na stovky, ale desítky to za těch deset let určitě byly,“ uvedl Lyer.

Ze skutečně vážného důvodu se alarm Baby sense na oddělení rozezněl naposledy asi před šesti měsíci. Podle primáře tehdy zaznamenal problémy u děťátka, které trpělo srdeční infekcí. Následně proto bylo umístěno na jednotku intenzivní péče.

Zařízení se skládá ze dvou částí. Destičky, která je umístěna pod ležícím novorozencem a jejíž čidlo snímá pohyby dechu, a krabičky s ovládáním, již v případě problému začne houkat.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o standardní nemocniční vybavení, „chůvičky“ oddělení od počátku dostává sponzorský darem prostřednictvím nadace Křižovatka. Jako každé elektronické vybavení mají i Baby sensy svou životnost, a proto, že odhadem po dvou letech přestávají zařízení fungovat, bylo třeba jejich počet doplnit.

„Jednou za rok nebo za půl roku proto kontaktujeme zástupce nadace a sdělíme jim požadavek, kolik nových monitorů potřebujeme,“ vysvětlil primář.

Nadace Křižovatka se zabývá syndromem náhlého úmrtí novorozenců. Funguje sedmnáct let a jeden z jejích zakladatelů Martin Rosinek byl u předávání nových přístrojů v Kladně přítomen. „Díky sponzorským darům různých firem vybavujeme monitory dechu všechna novorozenecká oddělení v rámci celé republiky. Další naší preventivní činností je půjčování Baby sense maminkám přímo domů. Mohou si je pořídit za drobnou úplatu prostřednictvím konkrétního oddělení. Takových přístrojů máme k dispozici několik tisíc,“ řekl Rosinek.

Tuto službu poskytovala také Oblastní nemocnice Kladno ještě za minulého vedení. V současnosti tu ale nefunguje. Primář nicméně sdělil, že o jejím obnovení se jedná.

Pořizování elektronických „chůviček“ do kladenské nemocnice od počátku financuje společnost Lego. Výjimkou nebylo ani těchto 17 nových monitorů, které dohromady stály více než 49 tisíc korun.

www.kladno.cz