Nechte si včas vyměnit občanku

Obyvatelé města Kladna se musejí připravit na velké problémy při vyřizování nových občanských průkazů. Od začátku roku 2012 bude povinné užívání občanských průkazů se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem (e-OP). Problém je ale v tom, že ministerstvo vnitra zatím nenavýšilo počet míst, kde mohou lidé v Kladně výměnu uskutečnit.

Ministerstvo vnitra několikrát avizovalo, že platnost nových občanských průkazů posune nebo pomůže v posílení počtu míst, kde bude v Kladně možné výměnu uskutečnit. Ani jeden ze slibů ministerstvo nesplnilo. Úředníci tak budou mít nyní velký problém vše stihnout bez front a bez čekání, protože odbavovacích míst je vážný nedostatek.

Magistrát Kladna se tak nyní vinou nedodržení slibů ministerstva musí k problému postavit a přijmout taková možná opatření. Přesto už nyní je jasné, že lidé budou mít s vydáváním různých dokladů kvůli potížím s výměnou občanských průkazů komplikace.
 
V souvislosti se zajištěním technického zabezpečení agendy e-OP dojde k celostátním technologickým odstávkám jak na úseku občanských průkazů, tak cestovních dokladů.
Změna se sice týká pouze občanských průkazů, ale promítne se i do vydávání pasů. Žádosti o vydání nových občanských průkazů se budou přijímat na pasových přepážkách, proto se doporučuje nenechávat výměnu pasů na poslední chvíli těsně před odjezdem na dovolenou.