Následky nedělní bouře komplikovaly Středočechům život celý den

Prakticky celý den komplikovaly život lidem ve středních Čechách následky silné nedělní bouře. Nechala za sebou popadané stromy, přetrhaná elektrická vedení, stržené střechy či zatopené objekty. Ráno bylo v celé zemi bez proudu 10.000 domácností a ve Středočeském a Pardubickém kraji byl vyhlášen kalamitní stav. Ve 21:00 zůstávalo ve Středočeském kraji, kde byla situace nejhorší, bez elektřiny ještě 900 domácností.

Zbylé poruchy by měly být odstraněny během úterý, řekl ČTK mluvčí skupiny ČEZ Martin Sobotka. Bouřka poškodila v kraji i několik silnic a zkomplikovala provoz na železničních tratích. Škody na silnicích jsou odhadnuty na 1,2 milionu korun.
 
"Opravy budou pokračovat od zítřejšího rána, až zase bude světlo, potom to jde rychleji" řekl ČTK Sobotka. Podle webových stránek skupiny ČEZ byly večer ještě bez proudu některé domácnosti v okresech Praha-západ, Kladno, Benešov, Příbram, Rakovník, Beroun a Praha-východ.
 
Bouřka do Středočeského kraje dorazila v neděli v podvečer. Hasiči zasahovali podle své krajské mluvčí především na Benešovsku, Berounsku, Praze-západ a Kutnohorsku. Vyjížděli hlavně ke stovkám stromů, které spadly na cesty, rodinné i víkendové domy, auta, železniční tratě nebo do drátů elektrického vedení. Prudký a vydatný déšť nestačila pobírat kanalizace, voda se dostávala do sklepů.
 
Včera hasiči pokračovali s čerpáním vody ze zatopených sklepů a likvidací nalomených či padlých stromů. Na některých železničních tratích jsou po bouřce vlaky stále zpožděny. Provoz na trati Praha - Beroun bude omezen do středy, některé vlaky jsou nahrazeny autobusovou dopravou.
 
Autor: ČTK