Na okraji Kladna stojí největší mrazák na pečivo v Evropě

Tuzemská pobočka belgické pekárenské skupiny La Lorraine postavila na okraji Kladna za půl miliardy korun největší mrazák na pečivo v Evropě. Mražené pečivo bude odtud putovat převážně do obchodů v Česku a na Slovensku nebo na trhy v Rumunsku, Maďarsku, Polsku, Rakousku a Německu. ČTK to dnes řekl ředitel firmy pro střední a východní Evropu Josef Láska. Zkušební provoz mrazáku, do kterého se vejde 27.000 palet se zbožím, začne v polovině září. 

Hala je 150 metrů dlouhá a 38 metrů vysoká a vznikla v sousedství bývalého masokombinátu. Teplota v mrazáku se bude pohybovat kolem minus 25 stupňů Celsia a zboží bude na správné místo posílat počítačový systém, který zaznamená i data spotřeby nebo druh pečiva. Uvnitř bude jako protipožární opatření patnáctiprocentní koncentrace vzduchu, což je podobné klima jako ve 3000 metrech nad mořem. Zaměstnanci budou pracovat v prostorech pro expedici, kde bude teplota vyšší. 
    
Podle Lásky jde o zásadní investici pro rozvoj firmy, protože nyní má po Česku několik externích skladů, což je složité pro dopravu a finančně náročné. Podobný sklad má koncern La Lorraine jen v Belgii, ale menší. "Jde o pilotní a největší projekt v rámci celé skupiny a v případě úspěchu se možná bude rozšiřovat do dalších zemí," uvedl Láska. Společnost chce v Kladně vybudovat i hlavní logistické centrum, což by mělo zjednodušit dodávky pečiva pro zákazníky. V příštím roce by firma například chtěla v prostorách starého mrazáku vybudovat hlavní balicí centrum na mražené pečivo. 
    
Podle Lásky byla výstavba mrazáku potřebná i kvůli předpokládanému růstu trhu s mraženým pečivem. V Česku podle něj tvoří sedm až deset procent celkového trhu s pečivem, kdežto v západní Evropě to je kolem 30 procent. "Je tady budoucnost pro další rozvoj. Jsou nové alternativy výrobků tvarem, chutí nebo náplní," popsal Láska. Podle něj mražené pečivo splňuje všechny normy a výroba je stejná jako u pekařů s "čerstvým" pečivem. Rozdíl je jen v tom, že se po zhruba 80 procentech pečení zmrazí a zboží se pak dopéká přímo v prodejnách. 
    
Tuzemská pobočka skupiny La Lorraine byla původně součástí tuzemských Delta Pekáren a belgického holdingu Vanelor. Členem mezinárodní pekařské skupiny se stala v roce 2008, odkdy také vlastní výrobní areál na okraji Kladna. Společnost letos podle Lásky očekává tržby kolem 1,8 miliardy korun, což je meziročně o 16 procent více. Ve firmě pracuje kolem 500 lidí. Měsíční produkce mraženého pečiva se pohybuje mezi 2500 až 4500 tunami. Společnost dodává zboží v podstatě všem velkým obchodním řetězcům. 
 
zdroj: ČTK