Multifunkční budova na náměstí Svobody

Automat na mléko, několik zastávek autobusů linkové i městské dopravy a parkoviště. Tak vypadá druhá část náměstí Svobody v Kladně. To by se ovšem mohlo v budoucnu změnit.

Vedení města schválilo možnost jednání s investorem, který by chtěl na tomto pozemku postavit multifunkční budovu. Podle předběžného projektu by přízemí budovy mělo být využíváno komerčně, v podlaží by mohla být knihovna a nad ní hotel. V posledním patře se budou nacházet byty.

Jak řekl primátor Dan Jiránek, město by chtělo s tímto prostorem něco dělat, ale nebude mít prostředky na to, postavit tam vlastní budovu. "Investor by v rámci daných parametrů, jež určí zastupitelstvo například podle územního plánu, vytvořil něco pěkného," vysvětlil Jiránek. Ovšem podle jeho slov není rozhodně ještě nic domluvené. Zjednodušeně řečeno, zastupitelé hlasovali o tom, zda vůbec začnou o této možnosti jednat. "Případný investor byl ochoten vytvořit návrh," doplnil primátor.

Pozemek, na kterém by mohla jednou budova stát, patří městu. "Právě to nám umožňuje mluvit do toho, jak stavba bude jednou vypadat," podotkl Jiránek.
Pracovní název projektu je Nové Kladno, prý podle jména někdejší kladenské čtvrti. Ta byla v padesátých letech zbourána a nahrazena současným sídlištěm. "Zbytek toho prostoru se nikdy nezastavil, i když původně mělo sídliště pokračovat až do centra města," ukončil sondu do historie primátor.

www.kladno.cz