Městský podnik v Kladně zdražil teplo o tři procenta

Lidé v Kladně letos zaplatí za teplo a ohřev vody zhruba o tři procenta více než v roce 2012. Cena tepelné energie se zvýšila z loňských 522 korun za gigajoule na současných 545 korun. ČTK to dnes řekl jednatel městského tepelného podniku TEPO Kladno Miroslav Vacek. Podle něj je za růstem ceny zvýšení DPH a zdražení vstupů jako jsou elektřina nebo voda. 

Podnik podle Vacka musel na letošní rok koupit teplo od holdingu Alpiq Generation (CZ) za cenu o 5,5 procenta vyšší než loni, pro domácnosti se přitom cena zvedne jen mírně přes tři procenta. "Celý nárůst nepřeneseme na ty, kteří od nás teplo odebírají, ale část bude muset podnik najít vlastními úsporami," řekl dnes novinářům primátor Dan Jiránek (ODS). Podle Vacka to třeba znamená, že se letos nebudou zvyšovat mzdy. 

O zvýšení cen už na konci loňského roku rozhodla městská rada složená z občanských a sociálních demokratů. Řada lidí nicméně o vyšších cenách tepla od letošního 1. ledna nevěděla. "Pro mě je to novinka. Poštou nebo jiným způsobem mi to nikdo neoznámil. Možná to dali vědět jenom bytovému družstvu, které náš dům spravuje," řekl ČTK třiačtyřicetiletý muž v centru města. O zdražení tepla podnik neinformuje ani na svých internetových stránkách, kde jsou jako poslední uvedeny ceny z loňského roku. 
    
Společnost TEPO distribuuje teplo asi do 15.000 domácností v Kladně. V největším krajském městě jsou letos dražší než loni také voda nebo svoz odpadů. Nezvyšovalo se naopak nájemné nebo jízdné v městské hromadné dopravě. 
    
Teplo letos zdražilo i v dalších středočeských městech jako třeba Mladé Boleslavi nebo Rakovníku. V Kutné Hoře naopak lidé zaplatí méně. Cena tepelné energie tam díky snížení fixních nákladů meziročně klesne o téměř pět procent na 598 korun za gigajoule včetně zvýšené DPH. 
 
zdroj: ČTK