Městské divadlo se letos opravovat nebude

Původně měla začít v roce 2010. Pak byla přesunuta na letošní rok. Nyní je v plánu na rok příští. Rekonstrukce Městského divadla v Kladně za 167 milionů korun se opět protáhne. Důvodem je zrušení výběrového řízení na zhotovitele práce. Radnice tak učinila na doporučení policie.

Vedení kladenského magistrátu dostalo zprávu, že desítky projektů financovaných z evropských dotací má problémy. Zřejmě u nich byla zmanipulována výběrová řízení.

„Policie vyšetřuje řadu firem, z nichž jedna pro nás dělala výběrové řízení na rekonstrukci divadla,“ řekl primátor Kladna Dan Jiránek. Vzhledem k rozsahu trestné činnosti a na doporučení policie neuzavírat zatím žádné smlouvy, se radní rozhodli tendr, jehož první kolo přezkoumával Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS), zrušit a vypsat nové.
 
„Předpokládáme, že by úřad stejně nevydal žádné rozhodnutí dokud by neskončilo policejní vyšetřování, a to by mohlo trvat i několik let, což by bylo velké zdržení, navíc nám zrušení doporučila i policie,“ vysvětli Jiránek.
 
Magistrát se chce také vyhnout případným pozdějším pochybnostem o regulérnosti řízení, které by mohly v krajním případě skončit i vrácením dotací. Rekonstrukce se tedy opět odloží minimálně o půl roku. V listopadu bude vypsáno nové výběrové řízení. To bude muset být dva měsíce zveřejněno, aby se do něj mohly stavební firmy hlásit.
 
Budova činohry je nyní prázdná, herecký soubor se přestěhoval do Divadla Lampion na náměstí Starosty Pavla. Ovšem to mělo být pouze přechodné řešení na sezonu 2011/2012. V Lampionu je 189 míst k sezení, na rozdíl od budovy činohry, kde jich je 440. Oba soubory navíc omezily počet premiér.
 
Nová podoba kladenského divadla je z pera známého architekta Davida Vávry. Po rekonstrukci by v budově měly vzniknou například čtyři scény, z nichž dvě mají být experimentální. Divadlo bude bezbariérové. V zadní části hlediště budou mít návštěvníci k dispozici lóže. Strop hlavního sálu má dostat podobu nebe plného hvězd, které svým seskupením mají připomínat rysy zásadních mezníků divadelní historie. V budově by měla být také zcela nová kavárna v rudé a černé barvě, jako ocel a uhlí. Ovšem na to si musí nyní Kladeňáci počkat opět o něco déle.