Městská hromadná doprava po Kladně bude dražší

O dvě koruny podraží od počátku příštího roku klasické jednorázové jízdné v autobusech městské hromadné dopravy. O stejnou částku se zvýší i poloviční jízdné placené hotově, stejně jako základní placené kartou. O korunu stoupne cena polovičního jízdného placeného kartou.

Změna tarifů, která je již odsouhlasena, reaguje na růst provozních nákladů od poslední úpravy tarifu v roce 2008 a na předpokládané zvýšení sazby DPH od 1. ledna příštího roku.

„Podařilo se nám s přepravcem vyjednat, že jízdné placené ze seniorské karty, což činí čtyřicet jízd v kalendářním měsíci, zdraženo nebude. Musíme však vzít na vědomí růst sazby DPH, která nás v příštím roce čeká, a to se na ostatních cenách jízdného bohužel podepíše,“ uvedl k dalšímu nemilému zdražování primátor Dan Jiránek.
 
Poněkud schizofrenní situace nastane u cestujících, kterým je šedesát let. „Vzhledem k prodlužování věku odchodu do něj se zvýší věková hranice pro placení polovičního jízdného ze současných šedesáti na jedenašedesát let. Každoročně by se tato hranice měla zvyšovat o rok,“ uvedl primátor.
 
Znamená to, že zmíněný šedesátník, který platí za jízdu polovic, bude od 1. ledna opět platit plný tarif, a to až do svých narozenin. Pak opět polovic. Stejné situace nastane i v dalších letech. Toto opatření se netýká cestujících, kterým byl přiznán starobní či invalidní důchod.
 
Město Kladno podle vyjádření primátora v současnosti dotuje dopravní společnost zajišťující autobusovou přepravu přibližně 50 miliony korun ročně. V příštím roce tuto částku zvyšovat nebude.
 
„V okamžiku, kdy se z koruny jízdného neodvede deset, ale čtrnáct haléřů, a v dalším roce dokonce sedmnáct haléřů, je jasné, že to dopravce nemůže platit ze svého. Město tedy musí zdražit nebo zvýšit dotace, což v době, kdy do rozpočtu dostáváme z daní stále méně, není možné. Proto jsme se dohodli s ČSAD na úpravě cen,“ konstatoval Jiránek s tím, že přepravce požadoval další zdražení tarifů i v příštím roce. „To je nepřijatelné, nové ceny bude muset udržet minimálně v letech 2012 a 2013,“ uzavřel primátor.