Krajský radní Štefek: Buštěhradský zámek se zatím neprodává

Chátrající zámek v Buštěhradu na Kladensku, známý z korupční kauzy bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), se zatím neprodává. Kraj jedná s městem o případném vrácení budovy a současně s francouzským investorem, který plánuje na českých zámcích vybudovat síť asi osmi hotelů. Kromě Buštěhradu mu hejtmanství nabídlo i další nemovitosti. Firma by si je mohla i pronajmout, sdělil dnes ČTK radní Zdeněk Štefek (KSČM).

Investor je v kontaktu s Asociací krajů i jednotlivými regiony. S využitím evropských fondů chce rekonstruovat památky, zachovat jejich historickou hodnotu a oživit je pomocí cestovního ruchu. "Kvůli evropským dotacím dává přednost veřejnému vlastnictví zámků a i v následné možné spolupráci to vypadá na upřednostňování nájmu před odkupem," uvedl radní. Firma podle něj počítá i s doprovodnými aktivitami, ať už v kultuře, lázeňství, sportu či kongresové turistice. V hotelech by tak mělo najít práci 60 až 100 lidí z blízkého okolí. 
    
Ze středních Čech podle Štefka příliš objektů požadované parametry nesplňuje, a tak byly investorovi představeny jen některé. Podle radního se nehovořilo jen o Buštěhradu či Křinci, jak se objevilo v médiích, ale i o Zásmukách, Bečvárech či Štiříně. Francouze zaujala také Kutná Hora, Dobříš, Svatá Hora, Mnichovo Hradiště, Vlašim, Poděbrady, Březnice, Lysá nad Labem či Průhonice. Jednalo se také o možném využití budov, které zřejmě budou spadat pod církevní restituce. "Francouzská strana projevila zájem se na některé objekty při příští návštěvě podívat a do té doby jí kraj poskytne podrobnější informace. Zároveň proběhne další jednání s Asociací krajů i s dalšími kraji," uvedl Štefek. 
    
Pokud jde o Buštěhrad, lze podle radního konstatovat, že se neprodává. "S městem probíhá jednání, zda chce zámek vrátit zpět, a pokud ne, zda by nemělo nic proti případnému prodeji či pronájmu zámku třetí straně," uvedl. Zároveň se s městem, jež vlastní jedno křídlo zámku, opravilo ho a stěhuje tam svou radnici, jedná o dalším postupu a také o rozvoji zámecké zahrady. Ta sice patří kraji, který ji zrekonstruoval za 27 milionů korun jako předehru k tehdy předpokládané opravě celého zámku, ale provozuje ji město Buštěhrad.
    
"Ať již tedy zámek zůstane nakonec kraji, či se vrátí městu, jistě bude důležité mít připravené možnosti dalšího vývoje. Jednoznačné je to, že kraj v současné době na rekonstrukci prostě vlastní peníze nemá, jistou nadějí by mohly být evropské fondy v období 2014 až 2020," uzavřel Štefek. 
 
zdroj: ČTK