Kontroly alkoholu na Kladensku pokračují, policie hledá metanol

Kontroly alkoholu v restauracích a obchodech na Kladensku pokračují, policie hledá zdroj toxického metanolu, kterým se o víkendu otrávil muž z Velké Dobré. Expertizy v lahvích a tekutinách zajištěných při domovní prohlídce metanol nezjistily. ČTK to dnes ráno řekla kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.  

První kontroly provedli policisté ve středu. "Vše bylo v pořádku," uvedla Nováková. Nyní budou kontroly pokračovat namátkově nejen v okolí mužova bydliště, ale také po celém regionu. Policisté se snaží zjistit, kde se muž během víkendu, kdy se zřejmě k závadnému alkoholu dostal, pohyboval. Šestašedesátiletý muž leží od neděle v kladenské nemocnici ve velmi vážném stavu. Jeho výslech zatím není možný.

Policisté nadále upozorňují lidi, aby nepili alkohol neznámého a neprověřeného původu.

Metanolová kauza si od září 2012 do února 2014 v Česku vyžádala 48 životů. Loni 21. května vynesl Krajský soud ve Zlíně verdikt v jedné z větví této kauzy. Míchači kontaminované směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotí. Hlavní distributor, Jiří Vacula, má být ve vězení 15 let.

Vláda na vlnu úmrtí reagovala 12. září 2012 zákazem prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Zákaz se týkal destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu od 30 procent. O dva dny později byl vydán zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent na celém území ČR a 20. září ministr zdravotnictví dočasně zakázal vývoz alkoholu od 20 procent z ČR. Vlastní opatření dočasně zavedly také Slovensko, Polsko nebo Rusko. Prohibice byla v ČR zmírněna koncem září 2012. Poslední omezení odvolalo ministerstvo zdravotnictví v říjnu 2013.

Podle zpráv z předloňského podzimu se nepodařilo najít asi 2000 litrů zřejmě z 15.000 litrů nebezpečného alkoholu.

zdroj: ČTK