Kladno řeší 31 námitek k novému územnímu plánu

Kladenský magistrát po prosincovém veřejném projednání návrhu územního plánu největšího středočeského města obdržel 31 námitek a připomínek, jimiž se musejí úředníci zabývat. V březnu se nejspíš uskuteční další veřejné projednání návrhu se zapracovanými připomínkami. Závěrečnou verzi dokumentu by pak zastupitelé měli schvalovat pravděpodobně v červnu. ČTK to řekl mluvčí radnice Vilém Frček. 

Hlavní podstatnou změnou územního plánu by měla být možnost umístění staveb na pozemky, u nichž bude chtít město regulovat, kolik plochy budou moci majitelé zastavět. "Některé námitky se týkají prostorové regulace, například v areálu bývalých kasáren a regulace zastavitelnosti volných ploch ve stabilizovaných územích sídlišť," uvedl Frček. Další námitky se podle něj týkají jednotlivých pozemků na území města, lokalit jako je severní část průmyslové zóny Poldi nebo tělesa vlečky u objektu pekáren. 
    
Návrh územního plánu také počítá například se zmenšením průmyslových zón, mimo jiné má řešit problémy s dopravou ve městě vybudováním průtahu areálem bývalé Poldi Kladno, výstavbu rychlodráhy mezi Kladnem a Prahou nebo vymezit nové koridory pro silnice, které by měly odklonit nákladní dopravu mimo zastavěné území poblíž centra. Nový územní plán by měl také umožnit výstavbu rodinných domů po odtěžení haldy u čtvrti Švermov. 
    
Původně měl být návrh územního plánu schválen už předloni v dubnu. Úředníci do něj však museli zapracovat kolem 120 připomínek. Primátor Dan Jiránek (ODS) už dříve připustil, že se v konceptu územního plánu také objevily chyby, které bylo potřeba odstranit. Nový územní plán město pořídí za cenu kolem dvou milionů korun. Relativně nízkou pořizovací cenu dokumentu, kvůli které prý byl materiál nekvalitní, i některé návrhy v něm kritizovala opozice a některá občanská sdružení. 
    
Nový stavební zákon městům nařizuje vyhotovit územní plán do roku 2015. 
 
zdroj: ČTK