Kladno letos a příští rok zvýší kapacitu školek o 200 míst

Kladno dnes v nových prostorách v Pařížské ulici otevřelo speciální mateřskou školu, která se tam přesunula z Dánské ulice. Město získalo do svého vlastnictví od Středočeského kraje budovu 13. základní školy, kam se přestěhovala i základní škola z Bulharské ulice. Tam místo školy vznikne další mateřská škola pro 50 dětí. Podle náměstka primátora Miroslava Bernáška (ODS) v letošním a příštím roce díky přesunu školek a výstavbě dalších pavilonů vznikne kolem 200 nových míst. 

Objekt v Pařížské ulici pro děti s handicapem se skládá ze tří částí a je na okraji největšího sídliště v Kročehlavech. V jedné zůstala základní škola, v druhé učiliště a do třetí budovy se přesunulo odloučené pracoviště speciální školky z Dánské ulice a Základní škola Montessori z Bulharské ulice. 
    
Podle ředitelky speciální školky Taťány Semančíkové se muselo zařízení přestěhovat, protože děti potřebují oddělené prostory, které už v někdejším rehabilitačním stacionáři nevyhovovaly. Školku zatím od 1. září navštěvuje 15 dětí, které trápí vady sluchu, zraku, řeči, autismus nebo ADHD syndrom. "Děti mají velké problémy v běžných mateřských školách, že nezvládnou vzdělávání ve velkém kolektivu," uvedla Semančíková. Celková kapacita školy je pro 25 dětí. 
    
Podle Bernáška se vnitřek objektu musel před přestěhováním přestavit ze základní školy na mateřskou, což vyžadovalo investici kolem půl milionu korun. Přestavbou prošly zejména toalety nebo osvětlení učeben. "Využili jsme maximálně toho, co už bylo hotové, aby byly investice minimální," uvedl Bernášek. 
    
Město podle něj zvýšilo kapacitu školek také ukončenou výstavbou pavilonu školky pro 25 dětí v Motyčíně, další zvýšení bude díky výstavbě nového pavilonu školky v ulici R. Svobodové pro 90 dětí. "Snažíme se dohnat zvyšování počtu dětí," poznamenal Bernášek. Pokud podle něj v budoucnosti děti ubývat, tak jdou různé prostory školek využít třeba jako klubovny pro zájmové organizace. 
    
V Kladně je 30 mateřských škol s kapacitou kolem 2000 dětí. Město objekty postupně zatepluje, aby ušetřilo náklady za vytápění. Letos prošlo opravami za 30 milionů korun osm objektů, zatepleny jsou tak dvě třetiny všech mateřských škol. 
 
zdroj: ČTK