Kladno chce po kraji čtyři miliony Kč za rozbité silnice

Kladno bude chtít po kraji kompenzaci čtyři miliony korun za rozbité silnice, které slouží jako objízdné trasy při rekonstrukci Velvarské ulice. Její opravy měly skončit na konci loňského roku. Práce však byly přerušeny a několik měsíců se neposunuly. Novinářům to dnes řekl primátor Dan Jiránek (ODS). 

Velvarská ulice je na výjezdu ze čtvrti Švermov ve směru do obce Brandýsek a je kvůli opravě uzavřena od loňského července. Délku uzavírky kritizují místní obyvatelé i podnikatelé. 
    
Projekt kraje podle Jiránka nejprve počítal s opravou vozovky bez okrajových částí silnice, které navazují na křižovatky. Mezi novým povrchem a okolními silnicemi by se však vytvořily 70 centimetrů vysoké schody, což město nechtělo. Podle Jiránka se proto s předchozím vedením kraje dohodlo, že zaplatí polovinu vícenákladů za kompletní opravu ulice. 
    
"My už jsme většinu prací udělali a kraj neudělal téměř nic," prohlásil Jiránek. Situaci město s krajem několikrát neúspěšně řešilo, a tak nechalo udělat průzkum objízdných tras. Ten ukázal, že je poškozeno přes 5600 metrů čtverečních silnic. Škody se můžou při prodlužování uzavírky podle Jiránka dále zvyšovat. 
    
Pokračování oprav mimo jiné zdrželo výběrové řízení na zhotovitele dodatečných a sanačních prací, které se musejí udělat. Tendr by podle mluvčí kraje Nicole Mertinové měla na konci týdne ukončit komise, která vybere vítěze. Výběrové řízení pak musí v pondělí 16. září schválit krajská rada. "Pokud vše půjde podle stanoveného plánu, tak může dojít po tomto datu a podpisu dodatku k okamžitému obnovení prací. Čili práce mohou začít v nejbližších dnech," sděila dnes ČTK Mertinová. 
    
Původní cena oprav zhruba kilometrového úseku silnice se pohybovala kolem 22 milionů korun, většinu pokryje evropská dotace. Kromě oprav vozovky se počítá s vytvořením parkovacích pruhů pro podélné stání a ostrůvků pro bezpečnější přecházení chodců, protože je v ulici základní škola a školka. 
    
Někteří obyvatelé ulice také podle informací ČTK zvažují podání žaloby na kraj, protože se obávají, že přijdou o parkovací místa před svými domy. Jejich advokát Vojtěch Veverka ČTK řekl, že se o podobě parkování vyjednávalo s hejtmanstvím a nyní se čeká, jak situace kolem přerušených oprav dopadne. "Zatím to uvízlo na mrtvém bodě," poznamenal Veverka. 
 
zdroj: ČTK