Kladenský soudce, který je stíhaný, zatím zůstává ve funkci

Kladenský soudce Vlastimil Matula obviněný v souvislosti s přerušením výkonu trestů, které si odpykávali zloději 74 milionů korun Josef Blažek a Rudolf Tesárek, zatím zůstává ve funkci. O případném zproštění funkce rozhoduje ministr spravedlnosti.

K takovému kroku zatím nedošlo, řekl dnes ČTK mluvčí soudu Ivo Poštolka. Matula je společně s dalším mužem stíhán, jelikož údajně v květnu 2010 úmyslně manipulovali řízení o podnětech k podání stížností pro porušení zákona, aby Tesárkovi s Blažkem umožnili dostat se na svobodu. Na základě toho pak zlodějům trest přerušila tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Tesárek s Blažkem poté na čas zmizeli za hranicemi.

Kriminalisté viní dva bývalé pracovníky ministerstva spravedlnosti z nadržování. Pokud se prokáže jejich vina před soudem, hrozí jim až čtyři roky vězení. "Bylo zahájeno trestní stíhání, ale to samo o sobě neznamená, že není soudcem. Ten zánik funkce se uloží pouze v případě, že by byl pravomocně odsouzen," uvedl Poštolka.

Dodal, že by se stíhání jeho kolegy mělo týkat jednání, kterého se měl dopustit při stáži na ministerstvu spravedlnosti. O dočasném zproštění funkce do ukončení případu podle něj v podobných případech rozhoduje ministr spravedlnosti. "My zatím takové informace nemáme," uvedl Poštolka.

Druhým stíhaným mužem je podle deníku Právo někdejší šéf odboru dohledu ministerstva spravedlnosti a nynější vedoucí právního oddělení odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy Vladimír Chrástecký.

Tesárek s Blažkem byli v roce 2009 odsouzeni k desetiletým trestům vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku. O podání stížnosti pro porušení zákona v jejich prospěch a přerušení výkonu trestů Kovářová rozhodla v červnu 2010. Její nástupce Jiří Pospíšil (ODS) vzal sice v srpnu 2010 stížnost zpět, muži se ale do vězení nevrátili. Na útěku byli několik měsíců. Loni v květnu byli zadrženi v Thajsku, odkud je pak přivezla česká policie.

O soudci Matulovi se před časem v souvislosti s případem zmínil týdeník Respekt, podle kterého vypracoval posudek dovolující tehdejší ministryni Kovářové, aby oba lupiče propustila na svobodu. O podání stížnosti podle týdeníku požádala ministryni advokátka obou mužů Hana Riedlová s tím, že jsou nevinní. Podnět podle Respektu dostala na starost pracovnice ministerského odboru dohledu a dvakrát ho vyhodnotila jako nedůvodný. Vedení úřadu jí ale případ odebralo a přidělilo Matulovi. Ten dospěl k opačnému závěru a doporučil Kovářové stížnost podat. Namítal prý, že svědek, který se na zločinu podílel jako řidič auta s penězi a který Tesárka s Blažkem usvědčoval, není věrohodný.

zdroj: ČTK