Kladenské divadlo chystá prosincovou premiéru do opravené budovy

Kladenské divadlo chystá premiéru do opraveného divadla. Diváci ji uvidí pravděpodobně v prosinci, ale bude záležet na včasném dokončení celkové rekonstrukce budovy. ČTK to řekla ředitelka divadla Blanka Bendlová. Rekonstrukce byla do dneška pozastavena, dnes si firma Subterra převzala budovu a bude pokračovat v opravách. Předchozí firma CGM, která na opravě pracovala, nedodržovala termíny, a Kladno proto muselo vypovědět smlouvu, vypsat nový tendr a vybrat novou firmu. Předání stavby je plánováno do konce srpna a kolaudace bude v průběhu září, doplnila Bendlová. 

Částka na dokončení opravy činí 95 milionů korun bez DPH, většinu by měla pokrýt evropská dotace, proto ale musí být projekt podle dotačních podmínek v srpnu hotový. Poté ale bude ještě třeba dokončit vybavení divadla. "Město by mělo tendr na interiéry vypsat určitě v nejbližších dnech, protože není moc času," uvedla Bendlová. Herci potřebují připravované představení pro velké jeviště zkoušet v odpovídajícím prostoru, proto bude chtít Bendlová po firmě, aby herce na jeviště pustila ještě před dokončením oprav. Soubor nyní působí na scéně Divadla Lampion, která je výrazně menší. 
    
Trvale by se soubor měl do opraveného divadla nastěhovat během října, první premiéru, která vzniká na klíč a měla by reflektovat sté výročí divadla, chystá na 12. prosince. Představení je inspirováno francouzským filmem Tančírna, v kladenském podání bude obsahovat místní motivy v průběhu zhruba sta let, proto na přípravě divadlo spolupracuje i s historiky. "Záchranná varianta je taková, že bychom měli v polovině prosince nazkoušeno a premiéru bychom udělali v lednu, musím mít záložní variantu, to je realita," dodala Bendlová. 
    
Podle ní nebude problém kladenské divadlo v prvních měsících naplnit diváky, ale těžší bude je udržet. "Už teď si k nám nacházejí cestu diváci z Prahy, jsme si vědomi toho, že to je velká výzva a nesmíme ji zklamat," dodala ředitelka. 
    
Opravu budovy Městského divadla Kladno za více než 100 milionů korun provázejí problémy od začátku. Po dvouletých komplikacích začala na přelomu let 2012 a 2013. Původní termín dokončení byl do konce roku 2013, poté byl kvůli historickým nálezům posunut na loňský březen. Poté stavební firma požádala o další prodloužení, termíny prací ale nedodržovala ani potom. Soubor divadla proto hraje v divadle Lampion už čtvrtou sezonu. 
    
Městské divadlo Kladno je nominováno na titul Divadlo roku 2014, vyhlášení cen kritiky se koná 13. března. Dnes například uvede šestou premiéru sezony, německé drama Rainera Wernera Fassbindera Brémská svoboda v režii Martina Františáka. 
    
Budova Městského divadla v Kladně byla otevřena 11. května 1912. Jejími autory jsou architekt Jaroslav Rössler a stavitel Emil Hrabě.
 
zdroj: ČTK